Tu jesteś > PSP > Articles by: Iwona Marcinkowska - Sobótek

Iwona Marcinkowska - Sobótek

Rok 2021 ogłoszony został rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji nasza szkoła – jak również ponad 200 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju –  przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu pod hasłem „BACZYŃSKI” Celem działań jest uczczenie i upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poprzez prezentowanie twórczości poety, budzenie zainteresowania poezją czasów II wojny światowej, historią i dziedzictwem kulturowym naszego kraju, a także kształtowanie świadomości patriotycznej i obywatelskiej, rozwijanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej,

Uczennice z klas 7a i 7b, należące do  kółka recytatorskiego prowadzonego przez panią Anitę Krakowiak, przez miesiąc co tydzień spotykały się na platformie Teams oraz w  szkole i pracowały nad interpretacją głosową najpiękniejszych wierszy K. K. Baczyńskiego. 28 maja wzięły udział w nastrojowym wieczorku poetyckim, podczas którego pięknie recytowały utwory młodego poety. Dzięki prezentacji przygotowanej przez Monikę z klasy 7a mogliśmy bliżej poznać sylwetkę K. K. Baczyńskiego i realia II wojny światowej. Podziękowania należą się także uczniom, którzy wzięli udział w projekcie, tworząc ciekawe prezentacje i prace plastyczne oraz pani Krzysi Stec za piękny portret poety, który stał się elementem dekoracji na wieczorku.

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt, środowiska.

Jak czytamy na stronie pomysłodawcy święta:

„Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć, dlatego Fundacja Ekologiczna ARKA zachęca do dobrych uczynków. W naszym otoczeniu są inni ludzie, ale także zwierzęta, a przede wszystkim środowisko naturalne, z którego korzystają wszyscy. Zrób piękny, dobry uczynek w środku maja – jednego z najpiękniejszych miesięcy w Polsce! Pomyśl z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającej Cię przyrodzie i zrób to, co będzie dla nich gestem zrozumienia i przyjaźni.”

Rok 2021 ogłoszony został rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu pod hasłem „BACZYŃSKI”, którego celem jest uczczenie i upamiętnienie twórcy.

Uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się do projektu i wybrania działań spośród zaproponowanych przez nas:

1. Konkurs na prezentację multimedialną o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego.
  2. „ Baczyński w obiektywie” – konkurs na fotograficzną interpretację wybranego utworu Baczyńskiego.
  3. „Baczyński plastycznie” – wykonanie ilustracji do wybranego utworu poety.
  4. „Baczyński plastycznie” – konkurs na portret Baczyńskiego (technika dowolna).
  5. „Baczyński w chmurze wyrazowej” – stworzenie chmury wyrazowej (w programie komputerowym lub ręcznie)
  6. „Alfabet Baczyńskiego” – alfabet dotyczący życia i twórczości poety (do liter dopisujemy skojarzenia z Baczyńskim)

Chętnych uczniów prosimy o dostarczenie prac plastycznych do szkoły do dnia 25 maja 2021r. Można je składać do przygotowanego pudełka, które będzie znajdowało się w szatni szkolnej.
Zdjęcia pozostałych prac prosimy przesłać do dnia 25 maja 2021r na adres: inova1@poczta.onet.pl

Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, który upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

W tym dniu warto „zasmakować kultury”. Biblioteka szkolna zachęca do wirtualnego spaceru po muzeach, zamkach, pałacach. Tutaj znajdziecie ciekawe propozycje: