Tu jesteś > PSP > Articles by: Martyna Kędzierska

Martyna Kędzierska

Co roku w czerwcu w naszej szkole odbywa impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu. W tym roku organizatorzy przygotowali przedstawienie, które oprócz uczniów z klas 1-3 obejrzały także przedszkolaki. Aktorzy – uczniowie klasy 2a – przybliżyli swoim kolegom i koleżankom zasady, dzięki którym `możliwe jest utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu. Dzieci, poprzez dziennik elektroniczny rodziców, otrzymali link do quizu, a każdy, kto go rozwiązał otrzymał ocenę 6 z edukacji przyrodniczej. Dzień Zdrowej Żywności związany jest także z programami w jakich bierzemy udział: „Szklanka mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Dodatkowo klasy 1 w tym roku szkolnym wzięły udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”.

Imprezę przygotowały: p. Anna Serafin, p. Anna Bartnik i p. Martyna Kędzierska.

W dniu 17 maja 2022r. klasy 1c i 2b wyruszyły na wycieczkę do stolicy województwa – Lublina. Jako pierwszy punkt zwiedzaliśmy Stare Miasto „Szlakiem legend lubelskich”. Następnie udaliśmy się do Centrum Spotkania Kultur na przedstawienie Teatru Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena pt. „Muminki”. Po spektaklu wzięliśmy udział w warsztatach lalkarskich, które sprawiły nam wiele radości. Ostatnim punktem programu było oglądanie roślin w Ogrodzie Botanicznym, połączone z grą terenową „Poszukiwanie skrzatów”, w której wykazaliśmy się spostrzegawczością . W nagrodę za znalezienie wszystkich domków otrzymaliśmy opaski na rękę.

Zmęczeni, ale zadowoleni i z mnóstwem wrażeń wróciliśmy do domu.

W dniu 26.04.2022r. klasy 1c i 2b wybrały się na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Odwiedziliśmy „Zoom Natury”, a w nim skorzystaliśmy przede wszystkim z ciekawej oferty edukacyjnej. Laboratoria wiedzy to zdecydowanie największy atut tego miejsca, jest ich cztery, znajdują się w nich multimedialne i interaktywne gry i zabawy.

Najpierw trafiliśmy do Laboratorium Zoom Natury, obejrzeliśmy akwaria, terraria i insektoria, a w nich kilkadziesiąt gatunków zwierząt z całego świata. Ponadto poznaliśmy historię geologiczną ziemi janowskiej i przestrzenne fotografie gatunków roślin i zwierząt.

Drugie to Laboratorium Runo Leśne, tu poznaliśmy proces fotosyntezy, zapachy roślin i odgłosy zwierząt. Nauczyliśmy się rozróżniać grzyby jadalne od trujących. Hitem jest interaktywny dzięcioł odpowiadający na stukanie.

W Laboratorium Awifauna i Troposfera poznaliśmy gatunki ptaków występujących w Lasach Janowskich, słuchaliśmy ich śpiewu. Polataliśmy interaktywnym sokołem. Obserwowaliśmy też przez teleskop planety naszego Układu Słonecznego.

W Laboratorium Energia i Recykling znaleźliśmy wszystko to, co jest związane z ekologią i energią. Obejrzeliśmy świat pod mikroskopem, a za pomocą kamery termowizyjnej zrobiliśmy sobie unikalny portret. Ponadto robiliśmy różne eksperymenty. Obejrzeliśmy również film pt. „Zwierzogród” w techlonogii 3D.

To był wspaniale spędzony czas, łączący aktywne poznawanie świata z zabawą. Mieliśmy okazję utrwalić wiedzę zdobytą podczas zajęć. To idealne miejsce dla dzieci ciekawych świata. Tam nie ma miejsca na nudę!

Świetlica szkolna zorganizowała dla wszystkich uczniów klas 1-3 niezwykły pokaz. Do małej sali gimnastycznej przybyli p. Grzegorz Laskowski wraz z p. Anią oraz ich troje podopiecznych: sowa, jastrząb oraz sokół. Ptaki latały nad głowami dzieci, a jastrząb dodatkowo wykonał sztuczkę polegającą na tym, że przeleciał przez otwór wykonany z rąk bardzo blisko twarzy p. Ani Bartnik. Emocji nie brakowało. Pan Grzegorz i pani Ania bardzo ciekawie opowiadali o swojej pasji, a więcej informacji można przeczytać ze strony prowadzonej przez p. Grzegorza – www.ptakidrapiezne.pl. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie i przybliżenie nam sylwetek tych wspaniałych zwierząt.

Świetliczaki wzięły udział w nagraniu piosenki „Kle kle boćku”, która następnie została przesłana na Festiwal Piosenki Ekologicznej odbywający się w SP6 w Kraśniku. Z uwagi na stan epidemii oraz bezpieczeństwo uczestników tegoroczny festiwal odbył się w formule hybrydowej. Za swój występ Świetliczaki otrzymały festiwalową statuetkę oraz dyplom, a p. Anna Bartnik oraz p. Martyna Kędzierska podziękowania za współtworzenie Festiwalu.