Tu jesteś > PSP > Articles by: Anita Krakowiak

Anita Krakowiak

Wakacje już za pasem, ale we wtorek, w ostatnim tygodniu naszej nauki, zorganizowaliśmy w naszej szkole czytanie jednej z książek Małgorzaty Musierowicz – „Kwiatu kalafiora”, przystępując tym samym do VI Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Bierzemy udział w tej akcji już drugi raz i o ile w poprzednim roku wykorzystaliśmy do tego aplikację Teams, to w tym roku mogliśmy zasiąść przy wspólnym stole i posłuchać fragmentów tej wyjątkowej powieści, stanowiącej 3. część całego cyklu. Ogromne podziękowania dla Zuzi Sokal, Moniki Dudzińskiej, Julii Sobótek oraz Ani Gozdalskiej 🙂

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r.

Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę.

Tegoroczne ferie zimowe przyczyniły się do tego, że obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przesunęliśmy na miesiąc marzec. Lekcje języka polskiego, na których rozmawialiśmy o randze języków ojczystych i specyfice naszego – języka polskiego, odbywały  się w dniach 14 – 18 marca. Klasy ósme zmierzyły się z kruczkami ortograficznymi naszego języka, archaizmami i neologizmami. Klasa szósta analizowała w pocie czoła budowę dzidy, składającej się zarówno z zadzidzia dzidy, jej śróddzidzia, jak i przeddzidzia śróddzidzia dzidy.

24 września – dokładnie dwieście lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid – poeta, pisarz, malarz, rzeźbiarz i filozof. Przez większość życia borykał się z kłopotami finansowymi i zdrowotnymi. Zmarł w przytułku dla ubogich w Paryżu. Jego twórczość została doceniona znacznie później…

Rok 2021 jest tym, w którym obchodzimy 200 rocznicę urodzin tego wybitnego artysty. Do obchodów przyłączyliśmy się również i my – Szkoła Podstawowa nr 2. W piątek, klasy siódme poznały sylwetkę Cypriana Kamila Norwida oraz jeden z jego piękniejszych wierszy – „ Moją piosnkę [II]”. Uczniowie klasy ósmej obejrzeli film braci Quay poświęcony biografii artysty. Na korytarzach naszej szkoły  pojawiły się również gazetki pełne informacji na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida, za które bardzo dziękujemy pani Iwonie Marcinkowskiej- Sobótek oraz uczennicom klasy 8b – Aniom – Gozdalskiej i Przedwojskiej 😊

Dnia 6 września wszystkie klasy ósme naszej szkoły przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku mierzyliśmy się z  dramatem Gabrieli  Zapolskiej – „Moralnością pani Dulskiej”. Dzięki prezentacji uczennicy klasy 8a – Moniki Dudzińskiej, uczniowie poznali genezę dramatu i znaczenia słowa „dulszczyzna”. Uczniowie wysłuchali aktu I, sceny III, czyli rozmowy Hesi i Meli  – córek pani Dulskiej, w wersji oryginalnej oraz uwspółcześnionej. Ósmoklasiści obejrzeli również fragmenty inscenizacji sztuki Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej.

Szczególne podziękowania należą się lektorkom z klasy 8a: Julii Sobótek i Zuzi Sokal oraz z klasy 8b: Ani Gozdalskiej i Oli Wisowskiej 🙂

W miniony piątek – 18 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 5A odwiedzili kraśnickie muzeum poświęcone 24 Pułkowi Ułanów. Wysłuchaliśmy opowieści dotyczącej losów pułku w okresie wojny, obejrzeliśmy wnętrze czołgu, prowadziliśmy jedną z bitew kampanii wrześniowej w rejonie Kraśnika i okolic. Emocje po wizycie w muzeum ostudziły nam lody i szaleństwa w parku Jana Pawła II.