Tu jesteś > PSP > Articles by: Żaneta Matwiejczuk

Żaneta Matwiejczuk

Dzień Ziemi  to  najważniejsze i najbardziej znane  ekologiczne święto. To szczególny czas na bycie z przyrodą. Czas na refleksje i uwagę, jak jest ważna, fascynująca, piękna, ciekawa. Z tej okazji nauczycielki przedmiotów przyrodniczych zaproponowały uczniom różnorodne konkursy  pod hasłem ogólnym  „ Znajdź przyrodę blisko siebie” .

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oto wyniki:

1. Konkurs fotograficzny „Prawdziwi Twardziele”

Uczniowie wykonywali zdjęcia  różnym organizmom,  które potrafią przezwyciężyć trudy i  nie poddają się, wykazując ogromną wolę życia.

I miejsce : Olga Szajewska kl. 7b

II Miejsce : Amelia Kapuścińska kl. 7d

III miejsce Monika Dudzińska kl. 7a

• Konkurs plastyczny „ Ptaki wokół nas”

W pracach plastycznych uczniowie mogli przedstawić różne gatunki ptaków, które można obserwować w naszym bezpośrednim otoczeniu, wokół domu, w parkach, w lesie, nad jeziorem, rzeką, na polach, łąkach.

I miejsce:  Jakub Roztocki kl. 8b

II miejsce:  Nataniel Pielaszkiewicz  kl. 4b

III miejsce: Maciej Flis kl. 5a

• Konkurs wiedzy „ Ptak na Tak”

Uczniowie wykazywali się wiedzą o budowie i czynnościach życiowych ptaków. Rozpoznawali  ptaki żyjące w najbliżej okolicy.

I miejsce: Kinga Kotuła kl. 8b

II miejsce: Łucja Gil kl. 6b i Oliwier Góralewicz kl. 6a

III miejsce: Monika Dudzińska kl. 7a, Amelia Lipowa kl. 6a i Karolina Nawrocka kl. 7c

• Konkurs prezentacji „ Zanieczyszczenia wód”

Uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację uwzględniającą:

-źródła zanieczyszczeń wód,

– skutki zanieczyszczeń wód,

– sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom.

I miejsce: Anna Gozdalska kl. 7b

II miejsce: Szymon Chojnacki kl. 7a

III miejsce: Emilia Pietraszek kl. 7a

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach. Gratulujemy wiedzy, umiejętności, zdolności.

Do naszych nowych  zainteresowań  należy ornitologia. Polubiliśmy obserwacje ptaków w ich naturalnym środowisku i robienie im zdjęć. ​Ze względu na to, że zimą nie ma liści, a ptaki  garną się do ludzi z nadzieją na jedzenie, wiele zjawisk  łatwiej było zaobserwować. Mieliśmy oczy i uszy  szeroko otwarte. Aby obserwować ptaki musieliśmy także wykazać się  odrobiną cierpliwości i spokoju. ​Dokarmiając ptaki zbliżyliśmy się do nich,  a obserwując je pobudziliśmy swoją ciekawość. Zyskaliśmy  poczucie, że robimy coś dobrego. ​

Wzięliśmy udział w Zimowym Ptakoliczeniu z Dystansu 2021, organizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zwyciężczynią tegorocznego ptakoliczenia została sikora bogatka.   ​

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która jest dokumentacją naszych zimowych obserwacji.

Koło biologiczne

Zachęcamy wszystkich do dokarmiania, obserwacji i fotografowania tych pięknych, różnorodnych, ciekawych, skrzydlatych zwierząt – członkowie koła biologicznego 🙂

szpak
sierpówka
zięba
sikora modraszka
kawka
gawron
kos
sikory bogatki
mazurki i dzwońce

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VII naszej szkoły. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację na jeden z wybranych tematów:
– Efekt cieplarniany.
– Dziura ozonowa.
– Kwaśne deszcze.
– Smog.
Prace zawierały informacje na temat przyczyn powstawania zjawiska, skutków jego występowania i sposobów zapobiegania mu.
Wpłynęły 53 prace wykonywane przez zespoły lub indywidualnych uczestników.
Wyniki konkursu:
– I miejsce zajęła praca wykonana przez uczennicę klasy 7a Monikę Dudzińską
– II miejsce zajęła praca wykonana przez uczennicę klasy 7a Zuzannę Sokal
– III miejsce zajęła praca wykonana przez zespół uczniów z klasy 7c w składzie Adrianna Markowicz, Martyna Balawender i Cezary Osojca.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz wszystkim uczestnikom.

Członkowie szkolnego koła biologicznego dołączyli do programu edukacyjnego „ Przyroda wokół nas – Ptaki” zaoferowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ( OTOP). Pierwszym zadaniem, jakiego się podjęli było zimowe dokarmianie i obserwacje ptaków oraz udział w „ ptakoliczeniu” .

Dokarmianie ptaków to znakomita okazja do przyjrzenia się z bliska wielu gatunkom, które w czasie chłodów stają się mniej płochliwe i chętnie przylatują do przygotowanych dla nich karmników.

Jeśli ktoś decyduje się umieścić karmnik w swoim otoczeniu, aby móc obserwować zachowania ptaków i uczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków, powinien przestrzegać przedstawionych poniżej zasad:

1. Karmnik należy zawiesić odpowiednio wysoko (nie umieszczać na stojącym słupku umożliwiającym łatwy dostęp kotom).

2. Najlepiej zdecydować się na wiszący karmnik bez dna (np. kawałki grubych gałęzi brzozy z nawierconymi otworami wypełnionymi tłuszczem i nasionami).

3. Dokarmianie rozpoczynać tylko w okresie najcięższych chłodów i przez cały ich okres wystawiać odpowiedni pokarm.

4. W czasie łagodnych zim zrezygnować zupełnie z dokarmiania.

5. Stosować pokarmy naturalne: nasiona, tłuszcze zwierzęce, owoce.