Tu jesteś > PSP > Articles by: Urszula Witkowska

Urszula Witkowska

Jak ważne jest szybkie działania w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia i życia wie dzisiaj każdy młody człowiek. Obowiązkiem udzielania pierwszej pomocy objęci są wszyscy, na miarę posiadanej wiedzy i umiejętności. Dlatego uczniowie klas ósmych naszej szkoły poznają podstawy teoretyczne i praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W pierwszej kolejności uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi teoretycznymi zasadami udzielania pomocy, a następnie z umiejętnościami praktycznymi udzielania pomocy w różnych sytuacjach zagrożenia życia. Podczas ćwiczeń praktycznych uczniowie nabywali umiejętności właściwego wzywania służb ratowniczych, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej i wykonywanie na fantomie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Ze względów epidemicznych dodatkowo w tym roku zastosowane zostały należyte środki ostrożności zapewniające uczniom bezpieczne wykonywanie ćwiczeń.

Zajęcia prowadziła pani Bogumiła Kilianek.

W tym roku przystąpiliśmy do 8. edycji Konkursu Badawczego „Postaw na Słońce” . Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy o mikroinstalacjach OZE (Odnawialne Źródła Energii), czyli urządzeniach, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie na swój własny użytek. Szczególny nacisk położony jest na fotowoltaikę, czyli technologie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną.

Projekt jest realizowany w II etapach.

W pierwszym etapie „Energia Słońca” naszym zadaniem było zdobycie rzetelnej i obszernej wiedzy na temat energetyki, Odnawialnych Źródeł Energii i fotowoltaiki.

W drugim etapie „ Zarabiaj na Słońcu” naszym zadaniem jest wypromowanie mikroinstalacji OZE wśród jak najszerszej grupy osób. Mamy przeprowadzić audyt energetyczny trzech domów jednorodzinnych i budynku szkoły, a następnie akcję promocyjną w swojej szkole, miejscowości i w sieci.

W skład zespołu konkursowego „Energia słoneczna” wchodzą uczniowie: Maria R., Maja S. ,Eryk M, Anita Cz. Julia S., Emilia P., Nikola J., Monika D., Gabriela S., Cezary O..

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.  Ustanowiony on został w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu człowieka oraz uświadomienie,  jak szkodliwy wpływ ma to powszechne zjawisko na nasze zdrowie.

Hałas to uciążliwe, nieprzyjemne,  niepożądane dźwięki w danym czasie i miejscu ,które utrudniają sen, naukę, pracę, koncentrację oraz wypoczynek. Przez hałas jesteśmy rozdrażnieni, zestresowani. Hałas może być  czynnikiem m.in. uszkodzeń słuchu, nadciśnienia, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności.

Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia, aby uświadomić uczniom, jak  szkodliwy  wpływ może mieć  hałas na nasze zdrowie.

Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli możliwość udziału w konkursie na najciekawszą prezentację na temat szkodliwego wpływu hałasu na życie człowieka. Zwycięzcą konkursu została Antonina Wieczorek, uczennica klasy 7b. Przygotowane prezentacje zostały wykorzystane  podczas lekcji z wychowawcami.

W piątek, 22 kwietnia,  uczennice klasy8a dokonały  pomiaru hałasu w szkole podczas przerw. W poniedziałek, 25 kwietnia, uczniowie nie usłyszeli dzwonków, a w bibliotece szkolnej mogli odpocząć od hałasu  w „strefie ciszy”.

Zachęcamy wszystkich do minimalizowania hałasu w codziennym życiu oraz badania słuchu po każdej infekcji ucha u dzieci i dorosłych.

Organizatorzy akcji: Anna Dudzińska, Alicja Dziedzic, Iwona Marcinkowska-Sobótek, Anna Wieleba, Edyta Zapalska

Każdy z nas może zadbać o Ziemię. Uczniowie klasy 7a i 7c przygotowali plakaty z hasłem ekologicznym.

A oto efekty.