Tu jesteś > PSP > Articles by: Edyta Zapalska

Edyta Zapalska

Ochrona danych osobowych oraz bezpieczny Internet – to hasła, które pojawiają się  ostatnio bardzo często w naszym codziennym życiu.

28 stycznia obchodzony był Dzień Ochrony Danych Osobowych,  a 8 lutego  – Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tych okazji w naszej szkole rozmawialiśmy na lekcjach o naszym bezpieczeństwie w sieci, o tym, jak należy zabezpieczać swoje dane i nie udostępniać ich nieznajomym.  Część uczniów przygotowała również plakaty z przesłaniem dla innych. Świetlica szkolna przygotowała quiz na platformie edukacyjnej, który rozwiązali chętni uczniowie klas 1-3 oraz gazetkę znajdującą się przy wejściu do świetlicy.

Ponad 3 tygodnie trwała w naszej placówce (szkole i przedszkolu) akcja charytatywna. W tym czasie udało nam się zebrać ponad 230 kg słodyczy oraz innych artykułów (m.in. kawę, herbatę, soki, kosmetyki, krzyżówki  itp.).

15 grudnia dary zostały przekazane na ręce P. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej – P. Katarzynie Skorupie.

Serdeczne podziękowania składamy uczniom  Szkoły Podstawowej nr 2, przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego nr 5 oraz ich Rodzicom za okazane serce!

Podziękowania kierujemy również do Państwa Nauczycieli, którzy pełnili dyżury wraz z Uczniami – członkami Szkolnego Koła PCK!

Podsumowanie akcji w liczbach:

W ciągu 17 dni  – 238 kg darów dla 73 mieszkańców DPS w Kraśniku!

WSZYSTKIM, KTÓRZY  W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO AKCJI Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!!!

Fotorelacja z akcji poniżej:

Dlaczego warto czytać książki już od najmłodszych lat?

Czytanie:

1. Redukuje stres;
  2. Poprawia koncentrację;
  3. Usprawnia pamięć;
  4. Wycisza, pomaga zasnąć;
  5. Rozwija wyobraźnię;
  6. Rozwija zasób słownictwa, pomaga zapamiętywać pisownię wyrazów, rozwijać styl pisania;
  7. Stymuluje mózg, zwiększa zdolności analityczne;
  8. Rozwija wrażliwość na drugiego człowieka oraz na sztukę;
  9. Poszerza wiedzę;
  10. Pozwala odnosić sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym

A co wysokie technologie (TV, smartfon, laptop, tablet, zabawki elektroniczne) powodują u dzieci?

1. BLOKADĘ ROZWOJU JĘZYKA  (słowo „język” rozumieć należy nie tylko jako umiejętność mówienia, ale jego jakość: zasób słownictwa, budowanie zdań i dłuższych wypowiedzi, rozumienie symboli itp.)

Szybko zmieniające się bodźce wzrokowe, które przetwarzane są w prawej półkuli mózgu, automatycznie blokują rozwój lewej półkuli, która odpowiada za rozwój języka. Dzięki lewej półkuli mózgu możemy mówić i rozumieć mowę innych, czytać, pisać, myśleć logicznie, wykonywać obliczenia matematyczne, analizować różne sprawy .

2. NADPOBUDLIWOŚĆ, BRAK KONCENTRACJI, A TYM SAMYM PROBLEMY Z CZYTANIEM I ZAPAMIĘTYWANIEM.

Oglądając telewizję, dziecko  uzależnia się od szybko zmieniającego się obrazu, poznaje świat pełen agresji, hałasu, co przyczynia się do rozdrażnienia, braku koncentracji, zaburzeń snu. Dziecko staje się lękliwe i nadpobudliwe.  Podczas gry na komputerze wydziela się dopamina, która powoduje chwilową przyjemność, ale od której  dziecko uzależnia się.

Dlatego zachęcamy do czytania chociaż kilka minut dziennie!!!

Więcej informacji tutaj:

Godziny pracy od 25.03.2020 r.

Poniedziałek: 12.00 – 15.00

Wtorek: 12.00 – 14.00