Tu jesteś > PSP > Aktualności

Aktualności

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla małej młodzieży bardzo ważne wydarzenie, dlatego w krajach niemieckojęzycznych dzieci dostają z tej okazji tzw. Schultüte, w niektórych regionach zwaną również Zuckertüte. To ok 70cm rożek napchany wszelkiego rodzaju dobrem: słodyczami i przyborami szkolnymi. Oprócz tego niektórzy mogą znaleźć tam również drobne zabawki lub inne upominki.

My również chcieliśmy w tym roku uczcić rozpoczęcie nauki i wykonaliśmy własne Schultüte – każde oryginalne, pomysłowe, wypełnione słodyczami i przyborami szkolnymi.

Od 2008r. 15 września w ponad 100 krajach obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

Czytaj więcej

W dniu 09.09.2022r. odsłonięto gwiazdy w kraśnickiej Alei Gwiazd Sportu w Kraśniku. Z tej okazji na Hali Sportowo- Widowiskowej im. Arkadiusza Gołasia w Kraśniku, odbyły się zawody sportowe, zorganizowane dla uczniów z kraśnickich szkół podstawowych. Uczniowie z klas I-III i IV -VI mieli przyjemność reprezentować naszą szkołę w/w zawodach. W rywalizacji wzięło udział 6 drużyn, które konkurowały ze sobą w różnorodnych wyścigach rzędów, wszystko w sportowym duchu oraz według zasad fair play.

Czytaj więcej

2 września 2022 r. to dzień Narodowego Czytania. W tegorocznej edycji w naszej szkole udział wzięli: Burmistrz Miasta p. Wojciech Wilk, dyrektor Miejskiej Biblioteki p. Michał Zimowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta p. Marzena Pomykalska, dyrektor naszej szkoły p. Monika Hatłas, wicedyrektor p. Agnieszka Kamińska, uczniowie oraz nauczyciele. W rolę aktorów wcielili się pracownicy Miejskiej Biblioteki wspaniale odgrywając role postaci z „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i wysłuchać „Powrotu taty”, ” Pani Twardowskiej” oraz „Kurhanka Maryli'”. Największej brawa otrzymał p. Marek Czarnota, który brawurowo wcielił się w postać pana Twardowskiego. To było bardzo emocjonujące przeżycie.

2 września 2022 r. na długo zapisze się w pamięci naszej szkoły. Pani Dyrektor Monika Hatłas wraz z zaproszonymi gośćmi: Burmistrzem Miasta p. Wojciechem Wilkiem, dyrektorem Biblioteki Miejskiej p. Michałem Zimowskim, wiceprzewodniczącą Rady Miasta i naszym nauczycielem p. Marzeną Pomykalską oraz p. Agnieszką Płatek, byłą pracownicą naszej szkoły, dokonała otwarcia wyremontowanej biblioteki. P. Agnieszka jest twórczynią motta biblioteki: „Na skrzydłach książek co dzień w nowe światy odpływam”. Patronem biblioteki jest Jan Baptysta Tęczyński, dziedzic Kraśnika, a styl morski nawiązuje do wyprawy Tęczyńskiego i jego kuzyna Jana Tęczyńskiego (starosty rohatyńskiego) wraz z orszakiem do Szwecji w celu sfinalizowania zabiegów o rękę Cecylii – siostry króla Szwecji. Do ślubu nie doszło, bowiem na Tęczyńskich napadli Duńczycy, którzy w tamtym czasie prowadzili na Bałtyku wojnę ze Szwedami. Tęczyński został uwięziony w więzieniu w Kopenhadze, gdzie zmarł w wieku 23 lat. Ciało Jana Baptysty sprowadził do Polski kuzyn – Jan Zamoyski. Jan Baptysta został pochowany w naszym mieście w rodzinnej kaplicy, w kościele parafialnym. Dzieje Tęczyńskiego upamiętnił Jan Kochanowski w utworze „Pamiątka wszystkimi cnotami hojnie obdarzonemu Janowi Baptiście hrabi na Tęczynie”, który był wcześniej patronem naszego gimnazjum. Podczas otwarcia „statek biblioteki” na swój pokład zabrał przedszkolaki, a utwory o tematyce morskiej przeczytali uczniowie klasy 2c pod kierunkiem wychowawczyni p.Violetty Mileszczyk.