Tu jesteś > PSP > Wydarzenia Biblioteka

Wydarzenia Biblioteka

Za nami II edycja Lubelskiego Projektu Edukacyjnego – „Nie jestem sam – pomagam”, któremu patronuje Stowarzyszenie im. Karoli Majewskiej -Życie z chorobą nie musi być smutne”, Lubelski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Lublin.
Celem Projektu było podnoszenie świadomości społecznej na problemy niepełnosprawności ruchowej i przewlekłych chorób wśród dzieci . Brało w nim udział 39 placówek z całej Polski, w tym nasza szkoła. Uczniowie klasy 1a , 3a oraz grupa świetliczaków uczestniczyli w trakcie realizacji projektu w działaniach obejmujących 4 moduły: Budujemy empatię , Anioły Karoli, Dzień Pacjenta – mały gest oraz Każdy z nas jest ważny. Ten ostatni miał formę konkursu plastycznego. Jesteśmy dumni , że w gronie 10 laureatów tego konkursu znalazły się trzy nasze uczennice:
Julia Bis – kl. 1a
Lena Hacia – kl. 2a
Alicja Sidor – kl. 3a.
Gratulujemy i cieszymy się, że zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców przyniosło efekt nie tylko w postaci takiego wyróżnienia ale także ubogaciło wszystkich o doświadczenie współczucia, zrozumienia, i niesienia pomocy potrzebującym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego Projekt, przygotowanego przez organizatorów.

5 maja odwiedziliśmy  Dom Pomocy Społecznej w Kiełczewicach. Przeznaczony jest on dla 65 dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanki mają zapewnioną tam całodobową opiekę, rehabilitacje i rewalidację co zaspakaja ich niezbędne potrzeby oraz stwarza warunki bezpiecznego i godnego życia. Otaczane są one opieką sióstr Zgromadzenia Sług Jezusa. Podopieczne domu odwdzięczają się za okazane dobro miłością , uśmiechem i szczerością w relacjach z innymi czego miałyśmy okazję osobiście doświadczyć.
Ważną częścią ich życia jest działalność artystyczna . Pod okiem opiekunów tworzą piękne prace plastyczne, które są później prezentowane na konkursach i zdobywają nagrody.
Biblioteka szkolna, jako organizator zbiórki postanowiła podarować  podopiecznym ośrodka część przyborów plastycznych, zebranych dzięki hojności naszych uczniów w bardzo dużej ilości, podczas realizacji Projektu „Nie jestem sam – pomagam”. Zostały one przekazane na ręce Pani Dyrektor – Doroty Frąk. Cieszymy się, że będą one służyć innym potrzebującym i wywołały uśmiech na ich twarzach.

„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego”.
                                                                                                    Kardynał Stefan Wyszyński

Dnia 27 kwietnia 2023 roku odbył się w bibliotece szkolnej XX Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 15 uczestników z klas 4-8. Celem konkursu było rozwijanie i prezentowanie zdolności recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno poezji i języka ojczystego oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Po uroczystym powitaniu uczestnicy zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, których tematyka była dowolna.
Prezentacje oceniało trzyosobowe jury w składzie: Pani Agnieszka Płatek- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży, Pani Stanisława Wnuk nauczyciel – bibliotekarz ZS nr 2 w Kraśniku oraz Pani Anna Niewiadomska nauczyciel- bibliotekarz w SP nr 5.
Jury zastosowało sześciostopniową skalę oceny. Miały na nią wpływ następujące elementy: dobór i rozumienie tekstu, interpretacja utworu, poprawność i ekspresja recytacji, stopień opanowania tekstu, dykcja oraz ogólny wyraz artystyczny.

Spośród uczestników jury wyłoniło troje uczniów, którzy zajęli zwycięskie miejsca oraz troje wyróżnionych. Zaprezentowali oni piękno swojego talentu recytatorskiego, który podkreślił piękno recytowanej przez nich poezji. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami , pamiątkowymi dyplomami zaś zwycięscy dodatkowo otrzymali nagrody książkowe.


Zwycięscy konkursu:

I miejsce – Zuzanna Suszek , kl. 8d wiersz „Cebula” Wisławy Szymborskiej
II miejsce – Kacper Kapusta, kl. 7a wiersz „ Muzeum” Wisławy Szyborskiej
III miejsce – Oskar Rajzyngier, kl. 6b wiersz „Odlot szpaków” Stanisława Pagaczewskiego

Wyróżnienia:

Laura Czupryn, kl. 4c wiersz „Cztery córki” Ewy Stadtmuller
Mateusz Czyż, kl. 4b wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy
Mikołaj Zychowicz, kl.4b wiersz „Małe kina” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy!

 

Dziś 8 maja , Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek , który rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku przebiega on pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”. Biblioteka, to ważne miejsce w życiu szkoły. Świetliczanki są jej częstymi bywalcami a dziś szczególnie mogły uświadomić sobie jej znaczenie i docenić jej istnienie. Nasza biblioteka jest nie tylko miejscem , gdzie możemy wypożyczyć książkę ale również miło spędzić czas, uczestniczyć w ciekawych lekcjach  i  odpocząć od hałasu.  W trakcie spotkania z Panią bibliotekarką, poznaliśmy różne gatunki literatury dziecięcej i przykłady różnych książek między innymi o Kraśniku, która w ciekawy sposób przybliża  historię naszego miasta i z czego jest ono słynne. Wystawka, zaprezentowana w bibliotece  z okazji święta  zachęciła wielu do wypożyczenia książki, której być może na półce by nie zauważyli.

Moja Biblioteka, Twoja Biblioteka, Nasza Biblioteka!

,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

 

W dniu 30.03. 2023 r.   odbył się CHARYTATYWNY KIERMASZ CIAST, podczas którego sprzedawane były ciasta, ciasteczka, galaretki. Sprzedaż rozpoczęła się o 9.00, a zakończyła o 17.00.

Wszystkie wypieki na kiermasz przynieśli uczniowie, rodzice szkoły.

Słodkości kupowali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania wszystkim uczniom oraz rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami

Tuż po zakończeniu sprzedaży powołano komisję, która dokonała obliczeń.

Wynik zbiórki to 2 274,00 złotych

Dziękujemy za każdą złotówkę.

Składamy serdeczne podziękowania Uczniom i Rodzicom za udział w AKCJI TWÓJ DAR DLA HOSPICJUM.