Tu jesteś > PSP > Aktualności szkoła podstawowa > Nasza wielka katowicka przygoda

10 i 11 maja w Katowicach odbył się 4 finał Wielkiej Ligi Czytelników. To ogólnopolski konkurs, który  towarzyszył uczniom szkół podstawowych w całej Polsce od listopada 2018 r. zachęcając do wspólnego, rodzinnego czytania. W tegorocznej edycji uczestnicy przeczytali rekordową liczbę książek, rozwiązując indywidualnie testy sprawdzające znajomość treści. Natomiast w kolejnych etapach konkursu  drużyny mierzyły się z testami dotyczącymi  wybranych lektur. W tym roku były to m.in: „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), „Petronela z Jabłoniowego Sadu”, „Łukasz i kostur czarownicy”. Do Katowic przyjechały najlepsze drużyny – Mistrzowie Województw z całej Polski. Są to najlepsi z najlepszych. Wspaniali, zdolni młodzi czytelnicy zostali wyłonieni spośród ponad 17 tysięcy uczestników, biorących udział w konkursie. Podczas finału walczyli  o tytuł Mistrza Polski, ale i tak wszyscy byli już zwycięzcami. Wśród nich także nasza drużyna w składzie: Matylda Preyer, Bartosz Albin i Bartosz Rajzyngier, którzy reprezentowali województwo lubelskie w kategorii klas 5-8. W ten sposób ukoronowali swoją przygodę w tej edycji konkursu i zameldowali się wśród finalistów. Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do tego konkursu, na pewno nie ostatni.

Test finałowy rozpoczął się punktualnie o 14  10 maja i wzbudził ogromne emocje wysokim poziomem trudności. Jednak trzeba było w końcu wyłonić mistrza. Pytania były bardzo, bardzo szczegółowe i dotyczyły książki Justyny Balcewicz „Szkoła dyrektora Dreamera”. Uczniowie rozwiązywali go on-line, a na wyniki musieli poczekać aż do następnego dnia.

11 maja to wielkie święto czytelnictwa i rodziny w Katowicach. W oczekiwaniu na werdykt wszystkie drużyny wzięły udział w wielkim korowodzie postaci z książek, który wyruszył z katowickiego Rynku w kierunku Wydziału Teologicznego UŚ. Tam odbyła się 8 Zabawa Rodzinna. Jej uczestnicy zdobywali kolejne naklejki, wykonując wspólnie trudne i łatwe zadania z różnych dziedzin. Nasi uczniowie także wzięli udział w tej zabawie i zdobyli wszystkie naklejki. Nagrodą były niezapomniane przeżycia, same pozytywne emocje oraz drobne upominki od organizatorów. To niezwykłe wydarzenia zakończyło się o 14 ogłoszeniem wyników. Niestety, nasza drużyna nie znalazła się w pierwszej trójce, ale uzyskała tytuł finalisty i pamiątkowe medale. Matylda, Bartosz i Bartosz dzielnie reprezentowali naszą szkołę i przekonali wszystkich, że czytanie może stać się początkiem wspaniałej przygody, bo jak powiedział U. Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Ostatnie chwile relaksu przed wyjazdem na wielki finał.

Katowice, siedziba WOM-u, otwarcie konkursu.

Humory dopisują, bo każdy tu jest zwycięzcą.

Bartosz i Matylda szaleją na korowodzie postaci z książek.

W oczekiwaniu na wyniki.

Jak to jest spotkać autora książki finałowej?

Spotkanie autorskie z p. Justyną Balcewicz.

Zdobywanie sprawności.

Drużyna na medal.

Serdeczne podziękowania dla p. Iwony Kasperskiej, mamy Bartosza, i p. Jarosława Rajzyngiera, taty Bartosz, którzy uczestniczyli w wyjeździe i dzielnie dopingowali naszą drużynę.

I najważniejsze podziękowania dla p. Alicji Dziedzic, p. Iwony Marcinkowskiej i p. Marioli Szutty za koordynację konkursu na terenie szkoły i zachęcania uczniów do udziału w nim.

Następna edycja konkursu już w październiku. Zapraszamy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.