Tu jesteś > PSP > Aktualności szkoła podstawowa > Zimowe obserwacje ptaków

Członkowie szkolnego koła biologicznego dołączyli do programu edukacyjnego „ Przyroda wokół nas – Ptaki” zaoferowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ( OTOP). Pierwszym zadaniem, jakiego się podjęli było zimowe dokarmianie i obserwacje ptaków oraz udział w „ ptakoliczeniu” .

Dokarmianie ptaków to znakomita okazja do przyjrzenia się z bliska wielu gatunkom, które w czasie chłodów stają się mniej płochliwe i chętnie przylatują do przygotowanych dla nich karmników.

Jeśli ktoś decyduje się umieścić karmnik w swoim otoczeniu, aby móc obserwować zachowania ptaków i uczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków, powinien przestrzegać przedstawionych poniżej zasad:

1. Karmnik należy zawiesić odpowiednio wysoko (nie umieszczać na stojącym słupku umożliwiającym łatwy dostęp kotom).

2. Najlepiej zdecydować się na wiszący karmnik bez dna (np. kawałki grubych gałęzi brzozy z nawierconymi otworami wypełnionymi tłuszczem i nasionami).

3. Dokarmianie rozpoczynać tylko w okresie najcięższych chłodów i przez cały ich okres wystawiać odpowiedni pokarm.

4. W czasie łagodnych zim zrezygnować zupełnie z dokarmiania.

5. Stosować pokarmy naturalne: nasiona, tłuszcze zwierzęce, owoce.