Tu jesteś > PSP > Świetlica wydarzenia > DZIEŃ ZIEMI

Przeczytaj ciekawostki i fakty na temat 22 kwietnia. Ciekawostki o Dniu Ziemi

• To inicjatywa oddolna i zrodziła się w 1969 roku w wyobraźni Gaylorda Nelsona, który widział na własne oczy wyciek oleju w Santa Barbara.
  • Gaylord zaprosił do współpracy przy narodowym ruchu edukacyjnym na rzecz ochrony środowiska kongresmena Pete’a McCloskeya oraz studenta Harvardu, Denisa Hayesa.
  • Łącznie pierwszy Dzień Ziemi był inicjowany i promowany dzięki współpracy 85 osób.
  • Dzień Ziemi stał się początkiem ruchów ekologicznych na światową skalę – to największy ruch na rzecz ochrony planety.
  • 22 kwietnia 1970 r. na ulicach Ameryki zgromadziło się 20 mln młodzieży, głównie studentów z wypisanymi na tekturowych transparentach hasłami na Dzień Ziemi
  •  W tym dniu 1970 r. tysiące szkół zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego: wyciekom ropy, fabrykom, elektrowniom, toksycznym odpadom, pestycydom.
  • Stworzono nieformalne porozumienia między rządem a społeczeństwem: 2 grudnia 1970 roku utworzono Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
  • Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej: na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
  • 22 kwietnia to dzień swoistej równowagi, mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.
  • W Polsce zaczęto obchodzić Dzień Ziemi w 1990 roku.
  • 22 kwietnia 1990 roku Światowy Dzień Ziemi obchodziło 200 mln ludzi w 141 krajach.
  • W 1992 r. w Rio de Janeiro zorganizowano tzw. Szczyt Ziemi. Była to II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju – uchwalono międzynarodowe traktaty w sprawie zmian klimatu.
  • W 2000 roku ambasadorem Międzynarodowego dnia Ziemi został Leonardo DiCaprio.
  • W obchodach Dnia Ziemi w 2007 r. wzięło udział ok. miliarda ludzi.
  • Dniu Ziemi towarzyszy co roku inne hasło przewodnie.
  • W 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa zorganizowano Earth Challenge – największą kampanię naukową online. Hasztag #earthday został użyty na Instagramie ponad 4,6 mln razy.

Dzień Ziemi i eko piosenka : https://www.youtube.com/watch?v=JH_LB1Qf7BI

Praca plastyczna ,,Wiosenne drzewo” wykonana przez Igora i Franka z klasy 1b.

Igor Surowiecki kl.1b
Franek Nosal kl.1b