Tu jesteś > PSP > Aktualności > Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. W roku 2021 jest to 18 listopada.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, również w Polsce.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), a także zaostrza przebieg wielu schorzeń. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Także bierne palenie jest niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków. Palenie się nie opłaca, bo poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

My również zaakcentowaliśmy to ważne wydarzenie. Nauczyciele na godzinach wychowawczych i nie tylko przeprowadzili zajęcia na temat niekorzystnego wpływu palenia papierosów i e-papierosów.

Na holu pojawiła się gazetka informująca całą społeczność szkolną o szkodliwości palenia. Na gazetce zostały wyeksponowane prace plastyczne  naszych uczniów, którzy w kreatywny sposób wyrazili swoje zdanie na ten ważny temat.