Tu jesteś > PSP > Świetlica wydarzenia > AKADEMIA CZYŚCIOCHOWA – HIGIENA JAMY USTNEJ

Oparty na wiedzy specjalistów scenariusz był propozycją przeprowadzenia zajęć na temat dbania o higienę jamy ustnej. Zawarte w nim aktywności w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyły dzieciom istotę regularnego mycia zębów, objaśniają, dlaczego jest to tak ważny element życia. Za pomocą opracowanych zagadnień dzieci z łatwością zapoznały się  z budową zęba i funkcjami jego poszczególnych części. Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest poprawna higiena. Pomagają w tym szczoteczka oraz pasta do zębów, którymi szczotkujemy zęby przez co najmniej dwie minuty. W nieoczyszczonej z resztek pokarmowych i bakterii jamie ustnej tworzy się środowisko przyczyniające się m.in. do powstawania płytki nazębnej i rozwoju próchnicy. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym myciu zębów. Należy je szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Gdy robimy to przed śniadaniem, pozbywamy się z jamy ustnej osadu oraz bakterii, które namnożyły się w niej w nocy. Jeśli jednak przed umyciem zębów zjemy posiłek, to powinniśmy odczekać przynajmniej 15 minut i dopiero wtedy porządnie wyszczotkować zęby. To pozwoli ślinie na zneutralizowanie działania kwasów i przywrócenie neutralnego pH jamy ustnej. Wtedy szczotkowanie będzie bezpieczne dla szkliwa. Zęby można też dodatkowo myć po posiłkach, co jest szczególnie zalecane u dzieci noszących aparat ortodontyczny. Należy wówczas korzystać z pasty bez fluoru. Do higieny jamy ustnej używamy manualnej, elektrycznej lub sonicznej szczoteczki do zębów i pasty do zębów. W wyborze pasty może pomóc dentysta. Warto zapytać go o to, jaką pastę stosować w danym okresie życia.