Tu jesteś > PSP > Aktualności > „Na skrzydłach książek co dzień w nowe światy odpływam” – odmieniona biblioteka czeka!

2 września 2022 r. na długo zapisze się w pamięci naszej szkoły. Pani Dyrektor Monika Hatłas wraz z zaproszonymi gośćmi: Burmistrzem Miasta p. Wojciechem Wilkiem, dyrektorem Biblioteki Miejskiej p. Michałem Zimowskim, wiceprzewodniczącą Rady Miasta i naszym nauczycielem p. Marzeną Pomykalską oraz p. Agnieszką Płatek, byłą pracownicą naszej szkoły, dokonała otwarcia wyremontowanej biblioteki. P. Agnieszka jest twórczynią motta biblioteki: „Na skrzydłach książek co dzień w nowe światy odpływam”. Patronem biblioteki jest Jan Baptysta Tęczyński, dziedzic Kraśnika, a styl morski nawiązuje do wyprawy Tęczyńskiego i jego kuzyna Jana Tęczyńskiego (starosty rohatyńskiego) wraz z orszakiem do Szwecji w celu sfinalizowania zabiegów o rękę Cecylii – siostry króla Szwecji. Do ślubu nie doszło, bowiem na Tęczyńskich napadli Duńczycy, którzy w tamtym czasie prowadzili na Bałtyku wojnę ze Szwedami. Tęczyński został uwięziony w więzieniu w Kopenhadze, gdzie zmarł w wieku 23 lat. Ciało Jana Baptysty sprowadził do Polski kuzyn – Jan Zamoyski. Jan Baptysta został pochowany w naszym mieście w rodzinnej kaplicy, w kościele parafialnym. Dzieje Tęczyńskiego upamiętnił Jan Kochanowski w utworze „Pamiątka wszystkimi cnotami hojnie obdarzonemu Janowi Baptiście hrabi na Tęczynie”, który był wcześniej patronem naszego gimnazjum. Podczas otwarcia „statek biblioteki” na swój pokład zabrał przedszkolaki, a utwory o tematyce morskiej przeczytali uczniowie klasy 2c pod kierunkiem wychowawczyni p.Violetty Mileszczyk.