Biblioteka jest instytucją,
która samym swoim istnieniem
świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa,
przez które człowiek wyraża swój
zamysł twórczy, inteligencję,
znajomość świata i ludzi, a także
umiejętność panowania nad sobą,
osobistego poświęcenia, solidarności
i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.
Jan Paweł II
ARCHIWUM
ROK SZKOLNY 2021/2022
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 07.02.2021r.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 04.02.2021r.
DZIEŃ PATRONA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
19 lutego 1473r. w Toruniu urodził się Patron naszej szkoły, Mikołaj Kopernik – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Z okazji urodzin tego wybitnego Polaka, biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawki książek o Mikołaju Koperniku, astronomii i kosmosie.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 10.12.2021r.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 7.12.2021r.
„Mała książka – wielki człowiek”
Mikołajki stały się okazją do przekazania uczniom klas pierwszych książki „Pierwsze abecadło” w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki, Ministerstwa Kultury oraz MEN „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie.
Dla pierwszoklasistów przygotowano także „Kreatywny alfabet”, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura.pdf
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 26.11.2021r.
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Te pluszowe przytulanki to często najwierniejsi przyjaciele dzieciństwa, które dzieci często zabierają ze sobą w podróż, w odwiedziny, do przedszkola czy do szkoły.
Tego dnia dzieci ze świetlicy, razem ze swoimi misiami, odwiedziły szkolną bibliotekę. Misie to bohaterowie wielu ciekawych książek, z których najpopularniejszy to Miś Puchatek, ale również Miś Paddington, Miś Koralgol, Niebieska Niedźwiedzica, Miś Uszatek czy Czarny Nosek. Wszyscy oni, poprzez swoje przygody, uczą małych czytelników poznawać i zrozumieć otaczający ich świat. Podczas odwiedzin świetliczaki zapoznały się z wystawką prezentującą dostępne pozycje książkowe, posłuchały opowiadania o przygodzie z grawitacją Misia Puchatka i trudnego dzieciństwa Niebieskiego Niedźwiadka o imieniu Azul.
Była to też dobra okazja do wypożyczenia książki o jednym z niedźwiedzich bohaterów. Wszystkich zapraszamy do czytania misiowych opowieści.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 26.11.2021r.
KONKURS NA BOOKTRAILER
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 3 – 7 do udziału w dwóch konkursach wydawnictwa Mamania.
Przedmiotem Konkursu jest nakręcenie zwiastunu filmowego do serii książek Ann M. Martin „Klub Opiekunek” lub do serii książek Dominika Łuszczyńskiego „Starchociny” – „Strzeż się stracha” i „Niewesołe miasteczko”.
Zwiastun filmowy książki (booktrailer) to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę.
Na zwycięzców wydawnictwo przygotowało interesujące nagrody: czytniki e-booków, smart bandy oraz książki dla bibliotek!
Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece.
Na prace konkursowe czekamy w bibliotece do 12 kwietnia 2022 r.
Mogą być one przesłane w wybranej formie, na adres: inova1@poczta.onet.pl jako:
– link do platformy kompresującej np. https://wetransfer.com/
lub
– link do filmu opublikowanego na Youtube
Konkurs „Klub opiekunek” – Regulamin i załączniki
Konkurs „Strachociny” – Regulamin i załączniki
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 22.11.2021r
DZIEŃ PRAW DZIECKA W BIBLIOTECE
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 18.11.2021r.
WYNIKI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na wykonanie zakładki do książki nawiązującej d o wybranej baśni lub legendy oraz konkurs na wykonanie kukiełki lub pacynki przedstawiającej baśniową lub legendarną postać.
I miejsce: Zuzanna Malinowska – kL.4b
II miejsce: Maja Gawlik – kl. 5b
III miejsce: Lena Mazur – kl.4b
Zwycięzcy w konkursie na wykonanie kukiełki lub pacynki:
Klasy 4-8:
I miejsce: Alicja Kapusta – kl.4b
II miejsce: Zuzanna Malinowska- kl.4b
III miejsce: Kacper Kapusta – kl.6a
Klasy 1- 3:
I miejsce: Malwina Wnuk – kl.1a
II miejsce: Milena Jasińska – kl. 1c
III miejsce – Maja Wysocka – kl. 1a
……………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 4.11.2021r.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 31.10.2021r.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaprosiłyśmy do biblioteki uczniów z klas 1-3 na zajęcia czytelnicze, podczas których czytałyśmy baśnie i legendy: „Kota w butach”, „Czerwonego Kapturka”, „Smoka wawelskiego” i „Legendę o skarbniku”. Starsi uczniowie ponownie spotkali się z teatrzykiem kamishibai, natomiast dla dzieci z klas pierwszych była to nowość i bardzo im się spodobała. Na pewno nie będzie to nasze ostatnie spotkanie z tą japońską sztuką opowiadania, której podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai. Ma ona formę rozkładanego teatrzyku, wewnątrz którego umieszczone są karty z ilustracjami.
Dla pierwszoklasistów była to pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej, dlatego zostali zaproszeni do zwiedzania biblioteki. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się książkom, a szczególnie książeczkom dla dzieci. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda karta czytelnika oraz poznali zasady wypożyczania książek. Dowiedzieli się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały drobne upominki – zakładki do książek. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.
Zajęcia prowadziły: p.Alicja Dziedzic, p.Iwona Marcinkowska-Sobótek, p.Anna Wieleba
Powodzeniem cieszyło się również „Słodkie wypożyczanie” – dzieci odpowiadały na wylosowane pytania dotyczące baśni i legend, a w nagrodę za poprawną odpowiedź dostawały cukierki.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 14 października 2021r.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku cały miesiąc październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to:
BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA
Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zanurzamy się w niezwykły świat baśni i legend z całego świata. Czytamy je w bibliotece przy każdej nadarzającej się okazji: w czasie przerw i zajęć czytelniczych, podczas krótszych i dłuższych wizyt bibliotecznych. Czytają nauczyciele i uczniowie.
Wszystkich chętnych zapraszamy do biblioteki na czytanie baśni. A jeśli wolicie to robić w domowym zaciszu, to mamy niespodziankę. Posłuchajcie, przeczytajcie lub obejrzyjcie baśnie i legendy z różnych stron świata, które dla Was przygotowałyśmy. Zapraszamy.
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w dwóch konkursach:
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 30.09.2021r.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA I ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA
W tym roku połączyliśmy obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca i przyłączyliśmy się do akcji „Czytamy z sercem”. Z tej właśnie okazji odbyły się w bibliotece szkolnej oraz na lekcjach zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie z klas 1-4 mogli wysłuchać opowiadania A. Chmielewskiej pt. „KTOŚ” o dziewczynce z wadą serca oraz odegrać scenki: „Chory miś”, „Dialog od serca” czy „Fantastyczna pompa”. Natomiast starsi uczniowie z klas 5 – 8 zapoznali się z fragmentami książki Amicisa pt. „Serce”. Stały się one okazją do promocji zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom układu krążenia.
Zachęcamy również młodzież do czytania książek podejmujących tematykę budowy, funkcjonowania oraz chorób serca.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 20.09.2021r.
Dzień Kropki
15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto zabawy, kreatywności i odkrywania talentów. W naszej szkole świętowaliśmy cały tydzień – od 13 do 17 września. Wielu z nas przyszło ubranych w „kropkowe” stroje albo doklejało kropki do ubrań czy na twarzy. Czytaliśmy książkę Petera H.Reynoldsa pt. „The Dot” („Kropka”), oglądaliśmy film o Vashti- bohaterce książki, kodowaliśmy alfabetem Braille’a wiadomości, tworzyliśmy kropkowe obrazy i graliśmy w „Test czujności z kropką”. Nauczyciele rozmawiali o przesłaniu książki i zorganizowali wiele zajęć, które miały pomóc dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
Mamy nadzieję, że to pozytywne świętowanie rozbudzi kreatywność oraz chęć do pracy i rozwoju oraz da nam siłę do pokonywania swoich słabości.
Zapraszamy do oglądania zdjęć z przebiegu akcji, zamieszczonych na bibliotecznym padlecie:
https://padlet.com/inova21/kipyx0iga7m0v5y
……………………………………………………………………………………..
ROK SZKOLNY 2020/2021
MIĘDZYNARODOWY KONKURS BOOKTRAILERÓW
W ramach międzynarodowego projektu Erasmus READ, IMAGINE, CREATE,(Czytaj, wyobraź sobie ,twórz) partnerska szkoła z Litwy Šilalė Darius i Girėnas Progymnasium organizują dla uczniów partnerskich państw (Gracja, Włochy, Hiszpania, Litwa, Polska ) konkurs video promujący czytanie książek. Praca wideo opowiadająca o prezentowanej książce jest reklamowana słowami jako FILM, ZWIASTUN, KLIP PROMOCYJNY.
Więcej informacji znajduje się w zakładce :Konkursy
Zapraszamy uczniów do uczestnictwa
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 15 kwietnia 2021r.
Projekt „Baczyński”
Rok 2021 ogłoszony został rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu pod hasłem „BACZYŃSKI”, którego celem jest uczczenie i upamiętnienie twórcy.
Uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się do projektu i wybrania działań spośród zaproponowanych przez nas:
- Konkurs na prezentację multimedialną o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego.
- „ Baczyński w obiektywie” – konkurs na fotograficzną interpretację wybranego utworu Baczyńskiego.
- „Baczyński plastycznie” – wykonanie ilustracji do wybranego utworu poety.
- „Baczyński plastycznie” – konkurs na portret Baczyńskiego (technika dowolna).
- „Baczyński w chmurze wyrazowej” – stworzenie chmury wyrazowej (w programie komputerowym lub ręcznie)
- „Alfabet Baczyńskiego” – alfabet dotyczący życia i twórczości poety (do liter dopisujemy skojarzenia z Baczyńskim)
Chętnych uczniów prosimy o dostarczenie prac plastycznych do szkoły do dnia 25 maja 2021r. Można je składać do przygotowanego pudełka, które będzie znajdowało się w szatni szkolnej.
Zdjęcia pozostałych prac prosimy przesłać do dnia 25 maja 2021r na adres: inova1@poczta.onet.pl
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 14 kwietnia 2021r.
Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, który upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki.
W tym dniu warto „zasmakować kultury”. Biblioteka szkolna zachęca do wirtualnego spaceru po muzeach, zamkach, pałacach. Tutaj znajdziecie ciekawe propozycje:
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 29 marca 2021r.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena – znanego duńskiego bajkopisarza, autora takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
W ramach święta organizowane są dla dzieci i rodziców wydarzenia literackie, spotkania z autorami książek dla małych czytelników oraz warsztaty artystyczne.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza na spotkanie z panią Justyną Bednarek, pisarką, autorką bestsellerowej serii książek o przygodach skarpetek.
Jej debiutanckie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” z ilustracjami Daniela de Latoura zdobyły Nagrodę Literacką m.st. Warszawy i miano Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie „Przecinek i Kropka”, a także nominację w konkursie IBBY 2015. Walczyły też o tytuł Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Darmowe, ogólnodostępne spotkanie odbędzie się 1 kwietnia na profilu:
https://www.facebook.com/MBPKatowiceFilia28
Natomiast Biblioteka Pana Kleksa zabierze Was we wciągający świat baśni w postaci escape roomu. Znajdziecie w nim zagadki nawiązujące do znanych baśni i nie tylko – zarówno dla młodych czytelników, jak i tych starszych.
2 kwietnia od godz. 10:00 link przekierowujący do escape roomu będzie dostępny na Facebooku: https://www.facebook.com/biblioteka.norwida.dzieci
………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 23.03.2021r.
- Zamawianie książek:
Uczniowie kl. 1-8 mogą zamówić książki przez dziennik elektroniczny.
Zamówienie prosimy wysyłać do nauczycieli bibliotekarzy – Alicji Dziedzic, Edyty Zapalskiej i Iwony Marcinkowskiej –Sobótek
- Odbiór wcześniej zamówionych książek:
Zamówione książki odebrać można w szatni:
poniedziałek i wtorek: do godz.16:30
środa: do godz.15:45
( o terminie odbioru poinformuje nauczyciel – bibliotekarz).
Książki będą zapakowane w koszulki, podpisane i włożone do pudełka „BIBLIOTEKA SZKOLNA – ZAMÓWIONE KSIĄŻKI”.
- Zwrot książek:
Zwracane książki prosimy zapakować w reklamówkę i opisać, podając na przyklejonej w widocznym miejscu kartce: imię, nazwisko ucznia oraz klasę.
Opisane książki prosimy zostawić w szatni w przygotowanym pudelku – „BIBLIOTEKA SZKOLNA – ZWROT KSIĄŻEK:
poniedziałek i wtorek: do godz.16:30
środa: do godz.15:45
NAUCZYCIELE- BIBLIOTEKARZE PEŁNIĄ DYŻURY:
Poniedziałek – piątek w godz. 12 – 15
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 16.02.2021r.
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, który został wymyślony przez Włochów w 1990 roku, a w Polsce jego świętowanie rozpoczęto w 2006 roku. Dzień naszych pupili to znakomita okazja do zaprezentowania książek i książeczek, których bohaterami są koty oraz książek popularnonaukowych, w których znajdują się praktyczne informacje o tym, w jaki sposób troszczyć się o koty i opiekować się nimi na co dzień. Książek i wierszy o kotach jest w naszej bibliotece wiele – oto niektóre z nich. Zapraszamy do wypożyczania.
Data dodania: 25.01.2020r.
BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 1-3 do udziału w akcji czytelniczej z okazji powrotu uczniów do nauki stacjonarnej – „Bilet powrotny do biblioteki”. Akcja jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszamy także rodziców.
Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po jej przeczytaniu wpisuje tytuł, a nauczyciel-bibliotekarz potwierdza fakt wypożyczenia książki.
Po uzupełnieniu całego biletu uczeń dostaje dyplom.
Akcja trwa do końca maja 2021.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 18.12.2020r.
„Mój świąteczny lapbook”
Nasi utalentowani uczniowie z klas 2 i 3 wykonali piękne lapbooki, które biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Mój świąteczny lapbook”. Celem konkursu jest rozpowszechnienie formy kreatywnego zaprezentowania wiedzy na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych, a także umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy. Wszystkim uczestnikom życzymy wygranej i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników rywalizacji.
……………………………………………………………………………………………………………………………………..
Data dodania: 10.12.2020r.
KONKURS „Mój świąteczny lapbook”
Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w ogólnopolskim konkursie „Mój świąteczny lapbook”
Celem konkursu jest rozpowszechnienie formy kreatywnego zaprezentowania wiedzy na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci lapbooka oraz rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych, a także umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy.
Warunki konkursu
Zadaniem uczestnika konkursu jest opracowanie i wykonanie książki tematycznej w formie lapbooka na temat Świąt Bożego Narodzenia. Praca powinna zawierać informacje np.: na temat tradycji bożonarodzeniowych, zwyczajów, potraw, kolęd itp. Projekt powinien być przedstawiony w ciekawej formie. Dozwolone są różne techniki i pomysły pod warunkiem, że praca będzie miała formę lapbooka.
Zdjęcia prac (do 3 zdjęć jednej pracy) oraz zgody na udział dziecka w konkursie należy przesłać na adres: inova1@poczta.onet.pl do 17 grudnia 2020 w tytule wiadomości należy napisać „Mój świąteczny lapbook”. Lapbook powinien być czytelnie podpisany: imię i nazwisko uczestnika, klasa oraz szkoła.
1o najlepszych prac zostanie przekazanych do organizatora konkursu, którym jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im. Królowej Jadwigi w Radomiu.
………………………………………………………………………………………………………………………………..
1000 POWODÓW BY CZYTAĆ – KONKURS-WALCZYMY O NAGRODĘ GŁÓWNĄ: 1000 KSIĄŻEK DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ (NA KWOTĘ DO 25 TYS. ZŁ
UWAGA!
UCZNIOWIE, RODZICE I NAUCZYCIELE
SP nr 2 w Kraśniku
W związku z corocznym ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Empik pod hasłem „1000 powodów, by czytać” zachęcamy do oddania swoich głosów na pracę plastyczną uczennicy z kl. 3a naszej szkoły – Małgorzaty B.
Walczymy o NAGRODĘ GŁÓWNĄ:
- 1000 książek dla biblioteki szkolnej (na kwotę do 25 tys. zł)
- Trzy czytniki PocketBook z katalogiem ponad 30.000 tysięcy e-booków na 30 dni z przeznaczeniem do udostępnienia w bibliotece.
Atrakcyjne są również NAGRODY DODATKOWE: m. in. kody na 30-dniowy abonament na Lektury w aplikacji Empik Go kody na 60 dni abonamentu Audiobooki i e-booki w aplikacji Empik Go.
GŁOSUJEMY CODZIENNIE OD 2 LISTOPADA DO 2 GRUDNIA!
ZWIĘKSZ SZANSĘ NA WYGRANĄ, I ZACHĘCAJ DO GŁOSOWANIA INNYCH!
Glosowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej Empik.
Wasze głosy oddawane w formie elektronicznej (najlepiej codziennie) maja ogromne znaczenie – pomogą osiągnąć nasz wspólny cel!
Więcej informacji na stronie :
https://www.empik.com/biblioteki
Głosowanie na stronie:
https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj
(wpisz w wyszukiwarkę: krasnik i zagłosuj na naszą szkołę)
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia.
25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
W naszej szkolnej bibliotece znajduje się wiele książek, których bohaterem jest miś. Zachęcamy do ich wypożyczania i czytania.
A może skusicie się na samodzielne uszycie pluszowego misia? Dokładną instrukcję znajdziecie na stronie: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-pluszowego-misia-materialy-edukacyjne/#more-3307
Data dodania: 21.11.2020r.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy w ponad 180 krajach na całym świecie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie jest założenie i przesłanie święta.
Pomysł święta narodził się już w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.
Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy ludziom, wraca do nas z nawiązką.
Biblioteka szkolna zachęca do posłuchania opowieści o Pollyannie, bohaterce klasycznej powieści dla dziewcząt autorstwa Eleanor H. Porter. Ta jedenastoletnia dziewczynka zaraża innych swoją pogodą ducha i odmienia los otaczających ją ludzi. Po śmierci ojca Pollyanna zostaje odesłana, by mieszkać z surową i despotyczną ciotką. Pogodna i radosna dziewczynka jednak stopniowo to zmienia.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Data dodania: 12.11.2020r.
DARMOWE AUDIOBOOKI
Biblioteka szkolna SP nr 2 w Kraśniku w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała dla swoich czytelników dwa konkursy: fotograficzny i plastyczny, zatytułowane „Z książką mi do twarzy”. Skierowane były do wszystkich uczniów naszej szkoły i polegały na wykonaniu ciekawej fotografii lub pracy plastycznej, której tematem była osoba czytająca książkę. Celem konkursów była popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie pasji fotografowania i rysowania oraz pobudzanie wyobraźni uczniów.
Jury, oceniając zdjęcia i prace plastyczne, brało pod uwagę pomysłowość autora, oryginalność pracy. Po obejrzeniu wszystkich prac, komisja wyróżniła następujących uczniów:
Prace fotograficzne:
Klasy 1-3:
- miejsce: Lena Dobrzyńska kl.1b
- miejsce: Jana Kudła kl.2a
- miejsce: Alicja Sidor kl.1a
Klasy 4-8:
- miejsce: Sebastian Puła kl.6c
- miejsce: Anna Gozdalska kl.7b
- miejsce: Jakub Roztocki kl.8b
Prace plastyczne:
- miejsce: Michał Gremlas, kl.1b
- miejsce: Barbara Frączek, kl.2a
- miejsce: Emilia Leszyn, kl.1a i Marcelina Kuśmierczyk kl.2a
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to jedno z najsympatyczniejszych świąt. Obchodzimy go 5 listopada. Bajki, baśnie i inne fantastyczne opowieści pełne są przygód bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek – filmów, a przede wszystkim z książek – uczą i pomagają w przezwyciężeniu przez dzieci wielu barier. Nierzadko stają się bliskimi przyjaciółmi i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek biblioteka szkolna zaprasza do zabawy – rozwiązania quizów. Oto linki do nich:
https://wordwall.net/pl/resource/1530176/czy-znasz-bohaterów-bajek
Link do pomysłów na zabawy:
https://przedszkolankowo.pl/2017/11/01/dzien-postaci-z-bajek-czyli-kilka-pomyslow-na-zabawy/
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
ORGANIZACJA PRACY BIBLIOTEKI SP NR 2 W DNIACH 2 – 8 LISTOPADA 2020 R.
NAUCZYCIELE- BIBLIOTEKARZE PEŁNIĄ DYŻURY W GODZINACH :
Poniedziałek 8.00 -13.00
Wtorek 12.00 -16.30
Środa 8.00 -15.00
Czwartek 8.00 -16.30
Piątek 8.00 -14.45
Zamawianie książek
Uczniowie kl. 4-8 mogą zamówić książki przez dziennik elektroniczny.
Zamówienie prosimy wysyłać do nauczyciela bibliotekarza – Alicji Dziedzic.
Odbiór wcześniej zamówionych książek przez rodzica/opiekuna ucznia :
Zamówione książki rodzic/opiekun odbiera w szatni szkolnej:
Wtorek – 15.30 -16.30 (nauczyciel – bibliotekarz Alicja Dziedzic)
Czwartek – 15.30 -16.30 (nauczyciel – bibliotekarz Edyta Zapalska)
Zwrot książek
Zwroty książek do biblioteki dla uczniów klas 4 – 8 odbywają się w godzinach dyżuru nauczycieli – bibliotekarzy w szatni szkolnej:
Wtorek – 15.30 -16.30 (nauczyciel – bibliotekarz Alicja Dziedzic)
Czwartek – 15.30 -16.30 (nauczyciel – bibliotekarz Edyta Zapalska)
Zwracane książki prosimy zapakować w siatkę i opisać, podając na przyklejonej w widocznym miejscu kartce: imię, nazwisko ucznia oraz klasę.
——————————————————————————————————————————————————————————-
Data dodania: 09.10.2020r.
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych – konkursy
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną:
Konkurs fotograficzny „Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”
- Konkurs jest zorganizowany dla uczniów SP nr 2 w Kraśniku.
- Uczestnikami konkursu mogą być pojedynczy uczniowie.
- Zdjęcia prosimy przesłać mailem na adres: inova1@poczta.onet.pl
- Należy podać informację zawierającą: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Konkurs plastyczny „Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”
- Konkurs jest zorganizowany dla uczniów SP nr 2 w Kraśniku.
- Uczestnikami konkursu mogą być pojedynczy uczniowie.
- Prace plastyczne mogą być wykonane w dowolnej technice , format A-4.
- Należy podać informację zawierającą: imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
- Prace plastyczne prosimy włożyć do przezroczystej „koszulki” i dostarczyć do biblioteki szkolnej.
Konkursy trwają od 12 października do 30 października 2020r.
Prace będzie oceniać 3 osobowe jury. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w listopadzie. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody oraz dyplomy.
Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę ( fotograficzną lub plastyczną).
Nagrody będą przyznawane w kategoriach: klasy I – V oraz VI – VIII.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć i prac plastycznych na stronie internetowej szkoły.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 21.09.2020r.
29 września godz. 10.30
Zapraszamy na spotkanie online z Renatą Piątkowską – znaną autorką książek dla dzieci.
Renata Piątkowska – znana i ceniona autorka książek dla dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale socjologii. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest ambasadorką akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursie ” Przecinek i Kropka”, Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego. Za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI
Organizatorem spotkania jest Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego.
Transmisja na żywo będzie się odbywać przy użyciu aplikacji do wideokonferencji Zoom. Do spotkania można dołączyć przy użyciu komputera, smartfonu lub tabletu w dniu 29 września br. o godz. 10:30 pod linkiem:
https://zoom.us/j/93307634004
Powyższy link przekieruje bezpośrednio do spotkania oraz umożliwi instalację aplikacji Zoom osobom, które jej nie posiadają.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Dobry zwyczaj – pożyczaj!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Ludomira Handzla Prezydenta Miasta Nowego Sącza
Partner medialny: Sądeczanin
Patronat medialny: Radio Eska
—
Źródło: https://ms-my.facebook.com/events/645898362972888/
AKTUALNOŚCI
ROK SZKOLNY 2019/2020
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 05.06.2020r.
„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH” Dzień owadów
Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Celem akcji jest popularyzowanie regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentowanie wartościowych książek dla dzieci i młodzieży wydanych w ostatnich latach oraz budowanie świadomości proekologicznej dzieci i ich wrażliwości na potrzeby zwierząt.
5 czerwca to Dzień owadów.
Biblioteka szkolna poleca „Bajki z lasu”. To wyjątkowa pozycja wśród książek czytanych. Twórca tekstów Ryszard Adam Gruchawka jest z zamiłowania poetą i autorem wielu bajek, powieści oraz sztuk teatralnych, jednocześnie pracuje jako drwal, ścinając drzewa w bolesławieckich lasach. Bajki utrwalone na płycie charakteryzują się abstrakcyjną i oryginalną fabułą. Zwroty dźwiękonaśladowcze oraz opisy przyrody widzianej oczami człowieka lasu pozwalają słuchaczowi znaleźć się bliżej natury. Atutem płyty są liczne dialogi i niezwykła interpretacja aktorska. Bajki uczą dzieci abstrakcyjnego myślenia, rozwijają wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru (źródło: https://www.legimi.pl/ebook-bajki-z-lasu-adam-ryszard-gruchawka,b178688.html)
Zapraszamy również do wysłuchania baśni Hansa Christiana Andersena pt.„Motylek”:
Bajkę o mrówce i koniku polnym można wysłuchać dzięki Fundacji Słowo i Kropka:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 29.05.2020 r.
,,CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE „- polecamy książki o zwierzętach !
Tydzień spędzony w domu upłynie ciekawiej, jeśli na drugie śniadanie zaserwujecie najmłodszym porcję dobrej literatury dla dzieci. Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 9.30 Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do wspólnego spędzenia czasu przy bajce czytanej przez znane postaci krakowskiej kultury.
Znajdziecie w niej bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, komiksiarzami i artystami znanymi z książkowych stronic.
Dzisiaj prezentujemy fragmenty książek, w której bohaterami są zwierzęta.
„Pszczoły”
Co łączy pszczoły, kwiaty i dinozaury? Co mają z tym wspólnego warzywa i owoce, które jemy na co dzień? Posłuchajcie naszego dzisiejszego gościa, Piotra Sochę!
„Pszczoły” czyta i pokazuje Piotr Socha. Książka z jego ilustracjami i tekstem Wojciecha Grajkowskiego opublikowało Wydawnictwo Dwie Siostry.
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5xXVfQTq8zo&list=PLq_blACKj_-zQbBxcGURJ98IC5y-ZC_hM&index=23&t=0s
,,Nauczę cię pływać, moja wyderko”
To spotkanie inne niż wszystkie! Tomasz Samojlik pokaże Wam, jak narysować bohaterkę jego książki, wyderkę Salwinkę. Weźcie kredki w dłoń i zanurkujcie w leśną rzekę razem z wyderką!
Książkę „Nauczę cię pływać, moja wyderko” Tomasza Samojlika wydał Urząd Miasta Hajnówka. Nasz dzisiejszy gość jest także autorem cyklu komiksów „Żubr Pompik. Wyprawy” (Wydawnictwo Media Rodzina).
źródło:https://www.youtube.com/watch?v=0_OsW2RLH0A&list=PLq_blACKj_-zQbBxcGURJ98IC5y-ZC_hM&index=13
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 29.05.2020r.
„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH”
30 maja rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który potrwa do 7 czerwca. Jest to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Z uwagi na sytuację epidemiczną odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.
Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.
Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja, od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt.
Fragment audiobooka można posłuchać tutaj:
Natomiast na You Tube są dostępne audiobooki o doktorze Dolittle z serii Biblioteka szkolna:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 22.05.2020r.
2 czerwca Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych.
Nowa książka Neli Małej Reporterki:
Młoda podróżniczka opisuje w niej swoją relację z wyprawy na australijską Wyspę Kangura. Dzieci razem z Nelą pojadą w niezwykłą podróż – na ekspedycję ratunkową w poszukiwaniu zwierząt z buszu, które potrzebują pomocy ludzi.
Z inicjatywy Neli i fundacji The Adventure starts Here Foundation – ustanowiony zostanie nowy dzień w kalendarzu. Od tego roku, 2 czerwca, czyli dzień po Dniu Dziecka, stanie się Dniem Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych.
Wszyscy zapewne słyszeli o wielkich pożarach, które dotknęły Australię. Wolontariusze z całego świata ruszyli na Czerwony Kontynent, aby ratować zwierzęta. Szukano koali, kolczatek, kangurów oraz innych torbaczy, które ucierpiały w wyniku działania ognia i czekały na pomoc ludzi. Nela Mała Reporterka również postanowiła polecieć do Australii w poszukiwaniu stworzeń wymagających natychmiastowej opieki weterynaryjnej. Teraz, razem ze sobą chce zabrać w podróż czytelników i podzielić się z nimi wiedzą oraz doświadczeniem, które zdobyła. – Ta wyprawa była dla mnie wyjątkowa. Wiedza z udzielania pierwszej pomocy dzikim zwierzętom jest bardzo ważna i cieszę się, że mogę opowiedzieć o moich doświadczeniach innym dzieciom – mówi Nela.
Źródło:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/nela-na-wyspie-kangura-przeczytaj-fragment-ksiazki/7v103zv
W książce „Nela na Wyspie Kangura” dzieci zaplanują razem z Nelą trasę i miejsca poszukiwań, nauczą się nasłuchiwać i odnajdywać poszkodowane zwierzęta. Przejdą kurs udzielania pierwszej pomocy koalom i innym torbaczom.
– Postanowiłam rozszerzyć wymiar mojej książki zrobić coś dobrego też dla zwierząt domowych. Razem z fundacją The Adventure starts Here Foundation – ustanowiłam nowy dzień w kalendarzu. Od tego roku, 2 czerwca, czyli dzień po Dniu Dziecka, stał się Dniem Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych! Rozpoczęłam kampanię społeczną #Usta-Pysk, w której razem z super-weterynarzem przeprowadzę bezpłatne szkolenia on-line na moim Facebooku z udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. Dorośli też mogą wziąć udział. – wyjaśnia Nela.
Jak zwykle, w książce Neli nie zabraknie zdjęć, rysunków i unikatowych kodów QR, które umożliwiają dostęp do niepublikowanych wcześniej, dodatkowych materiałów wideo. Dzięki nim, dzieci mogą lepiej poznać tematy, które opisuje Nela.
Źródło:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/nela-na-wyspie-kangura-nowa-ksiazka-neli-malej-reporterki/wcr57xn
Przeczytaj fragment książki na stronie:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/nela-na-wyspie-kangura-przeczytaj-fragment-ksiazki/7v103zv
Obejrzyj wywiad z Nelą w Pytaniu Na Śniadanie:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/48188925/nela-na-wyspie-kangura
Od autorki:
Cześć! Jestem Nela. Bardzo się cieszę, że znowu się spotykamy. W tej książce pojedziemy w niezwykłą podróż do Australii.
To będzie ekspedycja ratunkowa w poszukiwaniu zwierząt, które potrzebują naszej pomocy. Skierujemy się tam, gdzie były pożary buszu, aby odszukać koale, kolczatki, kangury czy inne torbacze i przewieźć je do szpitala dla zwierząt. Chcę cię zabrać w tę podróż. Razem zaplanujemy trasę i miejsca poszukiwań.
Nauczymy się nasłuchiwać i odnajdywać poszkodowane zwierzęta. Przejdziemy szkolenie weterynaryjne w udzielaniu pierwszej pomocy koalom. Jeżeli chcesz przyłączyć się do mojej misji – pakuj się szybko, bo nie ma czasu do stracenia. Przygotuj rękawice, wodę i koce. Zabieram cię na ratunek zwierzętom Australii.
Człowiek może stać się najlepszym przyjacielem zwierzaka, nawet z drugiego końca świata.
PS Dziękuję, że jesteś ze mną.
źródło: https://sklepfilmowy.pl/nela-na-wyspie-kangura
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 21.05.2020r.
BAJKA PANA KLEKSA
Biblioteka szkolna zaprasza do Bajki Pana Kleksa. Jest to interaktywna przestrzeń dla rodziców i dzieci inspirowana znaną wszystkim książką Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”.
W związku z zagrożeniem koronawirusem Bajka… zaprasza do akcji „Bajka w domu”. Jest to seria filmów on-line, w których organizatorzy proponują ciekawe sposoby na naukę i zabawę w domu. Wśród propozycji znaleźć można m.in. przepis na jadalne kwiatki, artystyczne zajęcia Mateusza Szpaka, eksperymenty chemiczne z doktorem Pai-Chi-Wo oraz do pobrania bajkowy eBook:
https://bajkapanakleksa.pl/wydarzenia/dolacz-do-akcji-bajkawdomu/
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 18.05.2020r.
100.rocznica urodzin Jana Pawła II
100 lat temu – 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła (1920-2005), od 1978 r. papież Jan Paweł II, od 2014 święty Kościoła katolickiego.
11 czerwca 1999 roku podczas poświęcenia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Papież wygłosił przemówienie, którego fragment zawiera dzisiejsza grafika
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 15.05.2020r.
Bohaterowie lektur z klas 7-8 w rebusach
Biblioteka szkolna zaprasza do drugiej „rebusowej” zabawy. Tym razem w rebusach ukryci są bohaterowie lektur z klas 7-8.
Odpowiedzi:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 14.05.2020r.
100 lecie urodzin Jana Pawła II
Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II.
Dokładnie 18 maja obchodzić będziemy 100. rocznicę Jego urodzin.
Z TEJ OKAZJI POLECAMY KSIĄŻKĘ :
Lekka, rymowana opowieść o Janie Pawle II, przeznaczona dla dzieci. Historia małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. Mały Lolek wyrósł na Karola, który został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z największych postaci XX wieku.
Książka z serii Święci Uśmiechnięci pomoże przybliżyć postać Jana Pawła II dzieciom w wieku od 5 do 10 lat – pierwszemu pokoleniu, które znać go będzie jedynie z opowieści.
Książka nagrodzona przez internautów w plebiscycie granice.pl „Najlepsza książka katolicka – edycja 2014” w kategorii „Dla młodych czytelników”
Książka przedstawia biografię Jana Pawła II, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach z jego życia. Dzięki temu dzieci mogą poznać życiorys polskiego papieża.
Znajdują się w niej również wypowiedzi papieża, które są pięknymi mottami oraz mogą stać się myślą przewodnią życia dla każdego z nas.
Na samym końcu znajduje się krzyżówka, sprawdzająca wiedzę dziecka na temat życia papieża.
Źródło: https://czasdzieci.pl/ksiazki/recenzje,art,id,1358503b.html
Książka do wypożyczenia w szkolnej bibliotece.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 14.05.2020r.
Bohaterowie lektur z klas 4-6 w rebusach
Biblioteka szkolna zaprasza do „rebusowej” zabawy. Polega ona na odgadnięciu , jakie postacie z lektur kryją się za rebusami.
https://sp2krasnik-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/iwona_marcinkowska_sp2krasnik_onmicrosoft_com/ES6DeQdUHVtJrZdH VM-DWkUB73Gyk-_tv1NgBMbdF-b-kA?e=uvreNx
Odpowiedzi:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 12.05.2020r.
Znani bibliotekarze
Ten obraz, noszący tytuł „Bibliotekarz”, namalował ok.1566r. włoski malarz Giuseppe Arcimboldo. Jest to pośmiertny „portret” XVI-wiecznego intelektualisty, Wolfganga Laziusa – nadwornego bibliotekarza cesarza rezydującego w Pradze – Maksymiliana II. Władca darzył przyjaźnią tego erudytę, pasjonata książek i człowieka nauki.
8 maja rozpoczął się Tydzień Bibliotek – ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do zapoznania się z prezentacją dotyczącą znanych ludzi, którzy w pewnym okresie swojego życia pracowali jako bibliotekarze.
https://view.genial.ly/5eb799e98c034e0d162d61da/presentation-znani-bibliotekarze
Zapraszamy także do rozwiązania krótkiego quizu na temat bibliotecznego słownictwa:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 07.05.2020r.
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja).
Oto krótki filmik na ten temat: https://biteable.com/watch/dzie-bibliotekarza-i-bibliotek-2545602
Z tej okazji zapraszamy do najpiękniejszych bibliotek świata:
https://padlet.com/inova1/zn7plr2eu9o95bp1
oraz najdziwniejszych:
http://booklips.pl/galeria/najdziwniejsze-biblioteki-swiata/
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 07.05.2020r
Po co dzieciom czytać?
Zobacz jakie korzyści przynosi czytanie dzieciom w różnym wieku.
http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura.pdf
źródło: http://wielki-czlowiek.pl/
Jak dzieciom czytać?
Czytaj dziecku codziennie, ale nie zapominaj, JAK czytasz! Baw się tembrem głosu, intonacją. Czytaj z przejęciem i zwracaj uwagę na reakcje DZIECKA. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części z cyklu “Jak czytać dzieciom?”. Następne odcinki dostępne na youtube,
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 05.05.2020r.
Darmowe gry Dixit, Dobble i inne
Biblioteka szkolna poleca nie tylko książki, audiobooki czy e-booki, ale również gry. Francuski wydawca gier planszowych i karcianych Asmodee, bezpłatnie udostępnił wersje popularnych tytułów gier (m.in. „Dixit”, „Double”, „Story Cubes”, „Cortex”). Gry można pobrać i wydrukować, a potem korzystać do woli. Gry od Asmodee dostępne są tutaj:
Polecamy również duży wybór gier na stronie Basiowe Gry Planszowe:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
MAJOWE ŚWIĘTA
Zapraszamy na prezentację przeznaczoną dla uczniów szkoły podstawowej. Zawiera przystępnie podane informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja.
https://biblioteka.pl/gazetka/Majowe-swieta/9648 (proszę o skopiowanie i wklejenie linka)
Źródło: Biblioteka w Szkole
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 29.04.2020r.
SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z MARTĄ GUŚNIOWSKĄ
Autorka książek dla dzieci przeczyta fragmenty swojej książki ,,A niech to Gęś kopnie”
„Tytułowa Gęś cierpi na depresję. Jest przekonana, że jest brzydka, nikt jej nie lubi, nikomu nie jest potrzebna i na dodatek odczuwa niemoc twórczą. Jej życie po prostu nie ma sensu. Kiedy pewnej nocy do kurnika włamuje się Lis, Gęś upatruje w tym zdarzeniu szansę na skrócenie swej udręki i próbuje przekonać Lisa, żeby, zamiast kury, pożarł ją. Lis odmawia twierdząc, że Gęś jest nieapetyczna, ale bohaterka nie daje za wygraną.”
https://biblioteczka-apteczka.pl/2020/01/16/a-niech-to-ges-kopnie/
Niedziela 3.05 – Marta Guśniowska
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 28.04.2020r.
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
Książka „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór 15-stu wspaniałych opowiadań skierowanych do młodzieży w wieku 11-15 lat, napisanych przez laureatów konkursu im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Andrzeja Maleszkę. Są to teksty o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, miłości, szacunku, odwadze, sprawiedliwości, wolności, optymizmie, życzliwości, pozytywnym nastawieniu do świata. Opowiadania bawią, uczą, wzruszają i skłaniają do refleksji.
Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom udostępniła bezpłatnie na swojej stronie dwa opowiadania ze zbioru „Gorzka czekolada”. Pierwsze, które nosi tytuł „Burza”, dotyczy wolności – czym jest, jak właściwie z niej korzystać.
E-book można pobrać ze strony fundacji:
Tematem drugiego opowiadania jest życzliwość – na czym polega, jak ją rozpoznać, jak okazywać.
Link do opowiadania „System”:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 27.04.2020r.
Konkurs emotikonowy – baśnie
Biblioteka szkolna zaprasza do konkursu emotikonowego dotyczącego baśni Andersena i braci Grimm:
LOURUdEB_o0ta4QVLz3JWC9WLcSQyQ?e=VxYsAG
Odpowiedzi pojawią się w środę.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 24.04.2020r.
JAK POWSTAJE KSIĄŻKA
Wydawnictwo „Księgarnia Dwie Siostry” zorganizowało warsztaty animacji, podczas których dzieci stworzyły ciekawy film „Jak powstaje książka”. W ten sposób wydawnictwo chciało podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do powstawania książek, a więc: autorom, ilustratorom, wydawcom, , tłumaczom, redaktorom, korektorom, grafikom, drukarzom, introligatorom, specjalistom ds. sprzedaży, specjalistom ds. promocji i marketingu, dystrybutorom, księgarzom i bibliotekarzom, a także wszystkim, którzy o książkach piszą i opowiadają, którzy organizują wydarzenia i spotkania.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 23.04.2020r.
PRZYPOMINAMY!
23 kwietnia Światowy Dzień Książki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich
Światowa Stolica Książki
Kuala Lumpur (stolica Malezji)
Światowa Stolica Książki – tytuł przyznawany co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
Ogromną rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.)
Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2020 r. jest nią Kuala Lumpur (stolica Malezji).
W poprzednich latach tytuł ten nosiły: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018). Szardża (2019).
źródło:
https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-7/
autor zdjęcia Zukiman Mohamad, żródło; https://www.pexels.com/photo/nature-clouds-village-skyscrapers-92225/
CIEKAWOSTKI O KSIĄŻKACH
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:
https://view.genial.ly/5e9e0…/presentation-untitled-genially
Autor prezentacji – Biblioteka SP nr 45 w Szczecinie. Dziękujemy za możliwość zaprezentowania jej naszym uczniom
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 22.04.2020r.
SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z BARBARĄ GAWRYLUK
Wirus nie odpuszcza, my też się nie poddajemy! Dziesiątki spotkań, setki tysięcy widzów, internetowy festiwali literacki „UL z książkami” trwa. Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań autorskich, codziennie o 18 pisarki i pisarze specjalnie dla Was nadają zza swoich biurek, z foteli oraz z dziwnych miejsc, jakie przyjdą im do głowy – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.
Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na naszej stronie Unia Literacka.
Występy oczywiście darmowe, ale jeśli ktoś może i chce, to cały czas prowadzimy zrzutkę dla pisarek i pisarzy najbardziej dotkniętych przez epidemię, a jest ich niestety coraz więcej: zrzutka.pl/7y7brm
Źródło:
https://www.facebook.com/unia.literacka/posts/192299388983200?__tn__=K-R
Dzieci będą miały okazję spotkać się i posłuchać fragmentów książek p. Barbary Gawryluk.
Barbara Gawryluk jest autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej…
Wyróżniona przez dziecięce jury polskiej sekcji IBBY za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007[5]. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. Laureatka w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa za audycję „Książka na szóstkę”. W 2012 z okazji dziesięciolecia kampanii „cała Polska czyta dzieciom” na listę 10 ważnych książek trafił jej tytuł Dżok. Legenda o psiej wierności. Za książkę Mali bohaterowie otrzymała w 2014 nagrodę 112 Award[9] od międzynarodowej organizacji EENA.
Barbara Gawryluk jest również tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. W jej przekładzie ukazała się większość części serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis.
Źródło”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Gawryluk
Książki pani B. Gawryluk m.in.: „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy”, „Czarna, Klifka i tajemnica dna morza”, „Baltic. Pies, który płynął na krze”, „Mali Bohaterowie”, „Dżok. Legenda o psiej wierności” cieszą się bardzo dużą popularnością w naszej bibliotece. Będziecie mieli okazję wypożyczyć je jak się skończy kwarantanna.
Niedziela 26.04 – Barbara Gawryluk
facebook.com/barbara.gawryluk
Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku, rezolutnej Hedwidze i o moich ulubionych książkach z dzieciństwa. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z EWĄ KARWAN-JASTRZĘBSKĄ
Sobota 25.04 – Ewa Karwan-Jastrzębska
facebook.com/e.k.jastrzebska/
Zapraszam dzieci i dorosłych na Dobranockę Literacką w Ulu, w którym roi się od słów. Dorzucę więc kilka swoich, w tym również rymowanych i poproszę Was o wiersze w komentarzach. Tematem rymów będzie kot w kwarantannie. Podzielę się też z Wami nowym rozdziałem Bandy Michałka, który piszę teraz specjalnie dla Was. Pojawią się też podczas spotkania inni bohaterowie. Uwaga, ciekawe komentarze zostaną nagrodzone książkami, które przekazali dla Was moi wydawcy. Do zobaczenia!
Źródło:
https://www.facebook.com/unia.literacka/posts/192299388983200?__tn__=K-R
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 21.04.2020r.
22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI
Książki, materiały edukacyjne przydatne do obchodów Dnia Ziemi.
https://padlet.com/aszadzia/grujxba83eqq
Informacje zostały udostępnione dzięki uprzejmości p. Anety Szadziewskiej – SP nr 30 w Lublinie
…………………………………………………………………………………………………………..
Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu dla klas 7 -8
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
W tym roku wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, organizowane są warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zapraszamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).
Jak wziąć udział w warsztatach?
22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.
żródło:
https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 20.04.2020r.
19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Więcej o niej można przeczytać tutaj: https://www.polin.pl/pl/zonkile
W tym roku ze względu na koronawirusa Muzeum Historii Żydów Polskich opracowało program obchodów on-line.
Dla uczniów klas 4-6 ambasadorka akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych.
Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta.
O pozostałych wydarzeniach można przeczytać tutaj:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 20.04.2020r.
#CZYTANKINACZASIE #ZOSTAŃWDOMU #CZYTAJKSIĄŻKI
Być może brakuje Wam dostępu do książek? Albo chcielibyście posłuchać audiobooka? W planach mieliście spotkanie z ulubionym autorem, które zostało odwołane? Nic się nie martwcie! Autorzy przyjdą do Was – oczywiście i przeczytają fragmenty swoich książek. Niektóre z nich znacie ze szkolnej biblioteki.
Małgorzata Stękowska-Zaremba zachęca do przeczytania jednej z książki z serii Okropnym Maciusiu pt. : „Okropny Maciuś nie chce się zakochać”.
Znacie już Okropnego Maciusia i Lepką Julkę?
Jak u Was z miłością do słodyczy?
Zobaczcie co wydarzyło się między tą dwójką!
Ogromnie polecamy wraz z Małgorzatą Stękowską-Zarembą!
https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/videos/3339661479396935/
A po ciąg dalszy…. zapraszamy po kwarantannie do biblioteki szkolnej.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 20.04.2020r.
Fundacja „Legalna Kultura” za cel główny objęła promowanie szeroko pojętej kultury z legalnych źródeł. Stworzyła stale poszerzaną Bazę Legalnych Źródeł, dostępną na jej stronie: https://www.legalnakultura.pl/pl
W jej Czytelni Kulturalnej pojawiło się zaproszenie od Rafała Kosika, autora „Felixa, Neta i Niki”, który udostępnił swoje opowiadanie pt.” Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny”.
Jest to współczesna parafraza legendy o warszawskiej syrence. Bohaterowie: Amelia, Kuba i ich rodzeństwo, ratują Syrenkę uwięzioną w wannie apartamentowca. Opowiadanie można przeczytać lub pobrać bezpłatnie ze strony:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 17.04.2020r.
Teraz czytamy! to projekt powstały z inicjatywy Fundacji Powszechnego Czytania. Jest to strona internetowa, która ma dać młodym czytelnikom miejsce ucieczki do świata wyobraźni i kreatywności. Zamieszczane są na niej niepublikowane wcześniej prace polskich pisarzy i ilustratorów. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w zabawie ( link poniżej):
http://terazczytamy.pl/?fbclid=IwAR212xZ_xNIYpp9JY8yj6EZkd5CBDxDRjjbkkHL1zR2TQxT_Q46-Pa4WFiY
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 17.04.2020r.
ZNALEZIONE W SIECI….
Polecam stronę Wirtualnej Biblioteki Szkolnej SP 51 w Lublinie, na której Padlecie znajdziecie linki do filmowych ekranizacji lektur szkolnych (bezpłatne i płatne):
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 16.04.2020r.
SPOTKANIA AUTORSKIE ONLINE 13.04 – 19.04
Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań autorskich. Codziennie o 18 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i niezmiennie pytają „czy już widać?” – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.
Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie filmy lądują na stronie Unia Literacka.
Występy oczywiście darmowe, ale jeśli ktoś może i chce, to cały czas prowadzimy zrzutkę dla pisarek i pisarzy najbardziej dotkniętych przez epidemię, a jest ich niestety coraz więcej: https://zrzutka.pl/7y7brm
Harmonogram 13.04-19.04 – dla młodszych czytelników:
Sobota 18.04 Anna Dziewit-Meller
Autorka przedstawi fragmenty swojej znanej książki „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Są tu opowieści o dzielnych bohaterkach, znanych kobiecych postaci, które odegrały ważną rolę na kartach historii, w interpretacji autorki.
facebook.com/bukbukannadziewit/
Fragmenty „Dam, dziewuch dziewczyn” czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki . Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie i zapodajcie im mocną dawkę dobrego feministycznego przekazu w duchu girl power. Dla dziewczynek i dla chłopców.
Niedziela 19.04 – Joanna Fabicka
Z wykształcenia filmoznawczyni, z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka.
Autorka książek zarówno dla dzieci, m.in. wielokrotnie nagradzanej Rutki, jak i dla dorosłych (Second Hand, Idę w tango. Romans histeryczny, #me).
Jej książka dla dzieci Rutka została uhonorowana przez IBBY Nagrodą Główną i tytułem „Książka Roku 2016” oraz wpisana przez Internationale Jugendbibliothek na międzynarodową listę Białych Kruków The White Ravens 2017.
facebook.com/joanna.fabicka.7
Halo, halo! Zapraszam wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Opowiem Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiłam. Pokażę Wam swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzę do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze.
Harmonogram 13.04-19.04 – dla dorosłych czytelników
Poniedziałek 13.04 – Joanna Bator
facebook.com/JoannaBatorProfil/
Drodzy Czytelnicy! Pojedziecie ze mną z powrotem na „Piaskową Górę” i do „Chmurdalii”? Droga powiedzie przez rogatki „Gorzko, gorzko”.
Wtorek 14.04 Stanisław Łubieński
facebook.com/DzikaOchota/
Moja nowa książka pod wiele mówiącym tytułem „Książka o śmieciach” powinna być już w księgarniach. Ale jak my wszyscy czeka na lepszy czas. Trochę o niej opowiem i przeczytam rozdział pt. „Tajemnica żaby”.
Środa 15.04 – Jakub Szamałek
facebook.com/jakubszamalekautor/
Zapraszam do posłuchania fragmentu książki, która ukaże się tej jesieni. Rzecz traktuje o Sztucznej Inteligencji, ale nie takiej z filmów science-fiction, gdzie zawsze przybiera postać kobiety o niebieskiej skórze i niebiańskim głosie, tylko tej, która jest tu i teraz – i już zmienia nasze życie. Ale! To nie literatura faktu, tylko thriller, będą więc emocje, momenty i trupy (no, jeden). Książka nosi tytuł „Gdziekolwiek Spojrzysz” i stanowi trzeci i ostatni tom trylogii „Ukryta sieć” (ale można z powodzeniem słuchać bez znajomości poprzednich tomów). Do usłyszenia!
Czwartek 16.04 – Krystyna Lars
facebook.com/krystyna.turkowskachwinlars
Proponuję Państwu wysłuchanie Rozmyślań na obecną chwilę na temat tego, co Najważniejsze: na temat duszy i miłości ujętych w formę wiersza…
Piątek 17.04 – Katarzyna Tubylewicz
facebook.com/KatarzynaTubylewiczofficial/
Poczytam fragmenty mojej nowej książki „Bardzo zimna wiosna”, opowiem o kryzysie w szwedzkiej policji, i jak to się stało, że wiem na ten temat tak dużo. Będę mówić długo i krytycznie o słabościach szwedzkiego państwa opiekuńczego oraz o różnych ciemnych stronach Bullerbyn, a potem opowiem, jak bardzo mi Szwecja imponuje w czasie kryzysu koronawirusa, i jak trudno jest tej Szwecji nie kochać.
Żródło:
https://www.facebook.com/unia.literacka/
https://lubimyczytac.pl/autor/6269/joanna-fabicka
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 15.04.2020r.
Autorzy udostępniają swoje powieści!
Pan Krzysztof Petek-pisarz, podróżnik, detektyw udostępnia swoje książki dla czytelników 16+ za darmo. To przygodowa seria powieści, w których młodzi ludzie walczą z najgorszymi, poważnymi problemami współczesnego świata. To bardzo pozytywny gest autora, którego dzięki temu warto wesprzeć jakimś datkiem w podziękowaniu za inicjatywę i w ramach wsparcia pisarzy w tym trudnym czasie.
Pan Krzysztof udostępnia 6 swoich książek: ,,Ścieżka Janusza”, ,,Trop Katarzyny”, ,,Trasa Mirka”, ,,Droga Eweliny”, ,,Ślad Waldemara”, ,,Trakt Patrycji”.
Link do strony z książkami:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 15.04.2020r.
ZNALEZIONE W SIECI….POWTÓRKA LEKTUROWA DLA KAŻDEJ KLASY
Internet jest niesamowitym źródłem inspiracji, pomysłów i gotowych pomocy dla każdego z nas. Tym razem zapraszamy do skorzystania – dzięki uprzejmości pani Dominiki Koźlak – z różnych zabaw, gier, quizów, materiałów przydatnych przy omawianiu szkolnych lektur.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 15.04.2020r.
ZNALEZIONE W SIECI….ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI
15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, który upamiętnia jednego z największych artystów w dziejach ludzkości. Mowa tu oczywiście o Leonardo da Vincim – włoskim malarzu, rzeźbiarzu, wynalazcy, pisarzu, muzyku, filozofie epoki renesansu.
O samym artyście możesz poczytać tutaj :http://O samym artyście możesz poczytać tutaj: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/leonardo-da-vinci-ciekawostki/
Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości – zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę.
https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 15.04.2020r.
KONKURS EMOTIKONOWY
Zachęcamy Was do sprawdzenia swojej wyobraźni i wiedzy dotyczącej lektur z klas 4-8. Zadanie polega na odgadnięciu tytułu, który jest zilustrowany emotikonami.
https://sp2krasnik-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/iwona_marcinkowska_
sp2krasnik_onmicrosoft_com/EXQaTU8KDjVGk_kpgJgdODoBLuhhujPgTILF7Qbeuzg0hQ?e=lTBACb
Odpowiedzi:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 08.04.2020r.
FILM O WIRUSIE NA LITERKĘ K
Zachęcamy do obejrzenia poniższego krótkometrażowego, który w prosty sposób wyjaśni:
- Czym jest wirus?
- Dlaczego nie uczęszczacie na zajęcia?
- Dlaczego powinniście przebywać w domu?
- Dlaczego musimy szczególnie dbać o higienę osobistą?
LINK DO FILMU:
https://www.facebook.com/studiodinksy/videos/2839872769442480/UzpfSTEwMDAyNzU5MjAxMDg2ODo1MTYwNjE1NjI2NTY5MDY/
„Ten film to wspólne dziecko naszego home-officowego, zwołanego naprędce, rozsianego teamu w składzie: Wioletta Matusiak, Hania Matusiak, Mag Bregin, Rafał Soliński; Dinksy, czyli: Ania Pillar, Alicja Woźnikowska-Woźniak, Justyna Świerczek, Anna Jach-Falkiewicz, Urszula Szwed, Marek Chmiel, Angelika Ogrocka. Gdybyście się zastanawiali, co można robić na kwarantannie, na przykład można pisać scenariusze do takich filmików 🙂 Sytuacja – niestety – z życia wzięta. Maseczek nie uszyjemy, lekarzy nie nakarmimy, ale może chociaż pomożemy rodzicom i dzieciom w lepszym rozumieniu świata. PS wirusy się namnażają, a nie rozmnażają, wybaczcie nam ten błąd”
Źródło: https://www.facebook.com/studiodinksy/videos/kr%C3%B3tki-film-o-wirusie-na-literk%C4%99-k-i-o-%C5%BCmii/2839872769442480/
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania: 08.04.2020r.
ZNALEZIONE W SIECI…
Tym razem polecamy audiobooki, bo mają one wiele zalet:
- Słuchanie audiobooka i wykonywanie innych czynności. …
- Po zakupie książki audio, możesz zacząć jej słuchać praktycznie natychmiast. …
- Audiobook nie zajmuje przestrzeni w pokoju. …
- Wygoda przy pochłanianiu kolejnych rozdziałów. …
- Lektor może sprawić, że książka stanie się niesamowicie wciągająca.
www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/
Serwis „Bajkowisko” oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
polska-poezja.pl/lista-wierszy
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania 06.04.2020r.
SPOTKANIA Z AUTORAMI ONLINE
ZAPRASZA STOWARZYSZENIE UNIA LITERACKA
Pisarze i dziennikarze zrzeszeni w stowarzyszeniu Unia Literacka przez cały tydzień organizować będą spotkania z czytelnikami online. To pomysł na organizację życia kulturalnego w czasie kwarantanny. „UL z książkami”, czyli wyjątkowy wirtualny festiwal literacki, gra da Was przez całą epidemię. Codziennie o 18 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają i błaznują – w tygodniu dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ DLA DZIECI :
NADCHODZĄCE:
lSobota 11.04 – Joanna Mueller
Dobranocka literacka dla dzieci
facebook.com/joanna.muellerliczner
Nie możesz wyruszać z domu w podróże dalekie i bliskie? Nic straconego – już w sobotę 11 kwietnia wypłyń z nami w rejs po Morzu Wyobraźni! Na czele pirackiej załogi stanie Joanna Mueller, a towarzyszyć jej będą domowi majtkowie: Janek, Agnieszka i Józio, a także stwory z książki „Piraci dobrej roboty”: Wychuchol, Hiena Irena, Manatka, Bojaki oraz Lewek, który za bardzo lubi grać w Minecrafta. Ahoj, przygodo!
Niedziela 12.04 – Roksana Jędrzejewska
Dobranocka literacka dla dzieci
facebook.com/roksanajw
Jestem z wami człowiekami! Florka, wirusy i torba na złość czyli z apteczki ryjówki.
ARCHIWUM SPOTKAŃ:
sobota 28 marca – Justyna Czechowska
Tłumacz też autor! Zapraszam do świata prywatnego detektywa T. Sventona, który objada się psysiami (bo sepleni) i podróżuje latającym dywanem. Ta klasyka szwedzkiego kryminału powinna wciągnąć i rozbawić także niejednego rodzica.
niedziela 29 marca – Marta Guzowska
Lubicie rozwiązywać zagadki? Ja uwielbiam, dlatego napisałam serię książek „Detektywi z Tajemniczej 5”. Zapraszam Was do wspólnej, przedpremierowej lektury najnowszego tomu i rozwiązywania zagadki… ducha Chopina.
Sobota 4.04 – Pszczółek Grzegorz Kasdepke
https://www.facebook.com/gkasdepke/
Niedziela 5.04 – Pszczółka Joanna Olech
https://www.facebook.com/joanna.olech.7
Źródło:
https://www.facebook.com/pg/unia.literacka/posts/?ref=page_internal
Występy oczywiście darmowe, ale jeśłi ktoś może i chce, to cały czs prowadzimy zrzutkę dla pisarek i pisarzy najbardziej dotkniętych przez epidemię: https://zrzutka.pl/7y7brm
Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to nagrania znajdą się stronie Unia Literacka.
O terminach kolejnych spotkań będziemy Was informować.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Data dodania 04.04.2020r.
„Kwarantannik sobotni”
W czasie narodowej kwarantanny organizatorzy Wielkiej Ligii Czytelników wydali e-gazetkę „Kwarantannik” dla społeczności szkół i przedszkoli. W gazetce znalazły się ciekawostki ze świata kultury, edukacji i technologii informacyjnej.
Zapraszamy wszystkich, nie tylko uczestników konkursu, do zapoznania się z wydaniem specjalnym – „Kwarantannik sobotni”:
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/sobotni1.pdf
Polecamy również wcześniejsze numery gazetki:
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr1.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr2.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr3.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr4.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr5.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr6.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr7.pdf
https://www.wielka-liga.pl/kwarantannik/nr8.pdf
……………………………………………………….
Data dodania 3.04.2020
#czytankinaczasie #zostańwdomu #czytajksiążki
A może wybierzesz się na spotkanie ze znanymi autorami książek dla dzieci? Autorzy przyjdą do Was – oczywiście wirtualnie.
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów na spotkania z ulubionymi autorami.
„ …na fanpage’u Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej zaczęły pojawiać się filmiki, a w nich Wasi ulubieni reprezentanci literatury dziecięcej. Pisarze chcą Was wspierać w tym trudnym czasie i aby trochę Wam go urozmaicić – przeczytają dla Was historie, które sami stworzyli.”
„…Internetowe spotkania autorskie są dostępne dla każdego. Wystarczy zaglądać lub śledzić profil: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki bądź #czytankinaczasie. Zawsze w dniu, w którym pojawia się nowe video, w okolicach godziny 13.00 ujawniamy kto dziś zagości w waszych domach. Natomiast wieczorem pozostaje tylko relaksować się słuchając ulubionych opowieści!”
Całość artykułu na stronie:
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/czytankinaczasie-autorzy-czytaja-dzieciom/
Dla młodszych uczniów biblioteka poleca w tym tygodniu:
Czytanki na czasie – Basia i Marzanna- spotkanie z autorką serii książek o Basi.
Wraz z Zofią Stanecką powitacie wiosnę i sprawdzicie jak w przedszkolu Basi robi się marzannę.
https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/videos/2580741048865807/
Starszych uczniów zapraszamy na spotkanie z Marcinem Koziołem. Marcin Kozioł zabierze Was w wirtualną podróż do Chin.
Czytanki na Czasie – „Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach”
https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/videos/254578245568452/
Aktualności i więcej propozycji na stronie:
https://www.facebook.com/watch/MiedzypokoleniowyFestiwal/
……………………………………………………….
Data dodania: 02.04.2020
2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Z okazji dzisiejszego święta zapraszamy dzieci z klas 1-3 do skorzystania z oferty wydawnictwa EGMONT, które udostępniło dla Was kilka ciekawych e-booków:
……………………………………………………….
Data dodania: 01.04.2020
ZNALEZIONE W SIECI…
Wydawnictwo GREG zaproponowało dwie ciekawe pozycje, które można bezpłatnie pobrać ze strony wydawnictwa. Pierwsza książeczka jest przeznaczona dla młodszych dzieci z klas 1-3 i jest zbiorem bajek i opowiadań podejmujących temat chorób, wirusów i higieny ciała. Ta książeczka gwarantuje ciekawy sposób na wspólne, rodzinne spędzenie czasu, a z drugiej strony przekazuje dzieciom w przystępnej formie ważne treści.
https://pliki.greg.pl/Wirusowy_Alarm.php?z=gregpl_glowna
Druga książeczka może zainteresować młodsze rodzeństwo. Jest to e-book ze zbiorem wybranych łamigłówek i zadań edukacyjnych oraz kolorowanek z książeczek wydawnictwa.
https://pliki.greg.pl/Zagadki_i_malowanki.php?z=gregpl_glowna
………………………………………………………………………………………………………………………….
Data dodania: 31.03.2020
Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci
Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie.
Wydawnictwo zachęca do pobierania książki na stronie : https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/
„Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
Jednocześnie mamy do Was prośbę, drodzy Czytelnicy, Rodzice, Nauczyciele, Ciocie, Wujkowie, Bracia, Siostry – wszyscy! Zależy nam, by książka poszła w świat i by absolutnie każda osoba, która jej potrzebuje, miała świadomość, że istnieje taka inicjatywa.
Pobierzcie PDF (link na dole na stronie wydawnictwa) i czytajcie, gdzie tylko lubicie i gdzie dzieci czują się bezpieczne. Wyślijcie plik do kogo tylko chcecie. Niech się wieść niesie i szerokim strumieniem płynie do tych, którzy takiej książki potrzebują. Pomyślcie o paniach przedszkolankach z Waszego środowiska, o koleżankach i kolegach, którzy mają wokół siebie małe dzieci.,,
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Dodano: 23.03.2020 r.
Nauka bez wychodzenia w domu
Pobyt w domu nie musi być nudny. Biblioteka szkolna pełniąca funkcję szkolnego centrum informacji wychodzi z propozycją dla Państwa i Waszych Dzieci. Udostępniamy bazę stron związanych z nauką i rozrywką edukacyjną. Poniżej zamieszczono indeks tematyczny zamieszczanych stron. Indeks będzie na bieżąco aktualizowany.
ALFABETYCZNY INDEKS TEMATÓW:
- BIOLOGIA CHEMIA FIZYKA
- EGZAMINY
- J. ANGIELSKI
- J. POLSKI
- GEOGRAFIA
- GRY
- INFORMATYKA
- KSIĄŻKI CZYTANIE
- LEKTURY
- MATEMATYKA
- MUZEA GALERIE
- MUZYKA
- NAUKA
- PLASTYKA (Prace plastyczne)
- RÓŻNE
- STRONY EDUKACYJNE DLA NAJMŁODSZYCH
- TEATR
- WF
- BIOLOGIA CHEMIA FIZYKA
Biologia Chemia Fizyka
https://adamedsmartup.pl/baza-wiedzy/
- EGZAMINY
Egzamin ósmoklasisty
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
- J. ANGIELSKI
Cała wiedza w garści – Nowa Era – j. angielski (Portal dla uczniów klasy I szkół ponadpodstawowych)
https://www.dlaucznia.pl/kategorie/jezyk-angielski
- JĘZYK POLSKI
- Cała wiedza w garści – Nowa Era – j. polski
https://www.dlaucznia.pl/kategorie/jezyk-polski
- Dyktanda 4-6
https://www.dyktanda.net/dyktanda-4-6.php
- Dyktanda 4-8
- GEOGRAFIA
Cała wiedza w garści – Nowa Era – geografia( Portal dla uczniów klasy I szkół ponadpodstawowych)
https://www.dlaucznia.pl/kategorie/geografia
- GRY
- Gry i zabawy dla dzieci
- Wawel
- KURNIK – gry online turnieje
- Gry i zabawy matematyczne z kostkami
http://www.kostkinamatmie.edu.pl/
- Gry edukacyjne kl. 0, 1-6
- Gry edukacyjne
https://www.digipuzzle.net/education/
- Gry matematyczne (podział na wszystkie grupy wiekowe)
https://szaloneliczby.pl/gry-matematyczne/
- INFORMATYKA
Ucz się informatyki zmieniaj świat (podział na wszystkie grupy wiekowe)
- KSIĄŻKI, CZYTANIE
- Kampania „Mała książka – wielki człowiek” (dla noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów
- Teraz Czytamy. Zostań pisarzem lub ilustratorem! Nie daj się nudzie!
- Literatura dla dzieci, którym nudzi się w domu
https://www.facebook.com/terazczytamy/
- Darmowe e-booki dla dzieci i młodzieży
https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/
- Biblioteka Cyfrowa
- Bezpłatne e-booki o tematyce historycznej
https://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje
- Kraków Miasto Literatury UNESCO
https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/
- „Nocny stolik” to cykl rozmów o czytaniu i literaturze z czołowymi postaciami polskiej kultury.
https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,nocny-stolik,67.html
NOWE
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
https://www.empik.com/czas-w-domu
http://www.publio.pl/darmowe.html
Klasyka literatury światowej
http://bookini.pl/
http://www.audiobooktreasury.com/
https://ebookpoint.pl/kategorie/darmowe
https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml
https://ebook.pl/313-bezplatne
- LEKTURY
- Biblioteka internetowa Wolne Lektury
- Lektury szkolne w formie elektronicznej
- WIKIŹRÓDŁA – klasyka literatury
https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
- Klasyka literatury światowej
- Biblioteki cyfrowe w Polsce
http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/
- MATEMATYKA
- Matematyka w domu
- Matematyczne ZOO (kl. 0. 1-8)
http://www.matzoo.pl/?fbclid=IwAR2LjeP86kW37qcZNKDWKd-27oplb0slz8yG8MOiW0wTrST_Cu81tvZT7vw
- Ćwiczenia matematyczne (kl.1-8)
- Pistacja Matematyka (kl.4-8, szkoła średnia)
- Cała wiedza w garści – Nowa Era – matematyka (Portal dla uczniów klasy I szkół ponadpodstawowych)
https://www.dlaucznia.pl/kategorie/matematyka
- Gry i zabawy matematyczne z kostkami (kl. 1-6)
http://www.kostkinamatmie.edu.pl/
- Zadania i ćwiczenia z matematyki (wszystkie grupy wiekowe)
- MUZEA I GALERIE
- Wirtualne spacery po polskich muzeach
(Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek w Malborku, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Westerplatte Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)
https://kukulturze.pl/wirtualne-spacery-po-polskich-muzeach/
- Muzeum Narodowe w Krakowie:
https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna
- Muzeum Narodowe w Warszawie
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
- 12 najsłynniejszych muzeów świata
https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/
- Wirtualne zwiedzanie województwa lubelskiego:
http://zwiedzajlubelskie.pl/#!k,zabytki
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Portal Historii mówionej
https://historiamowiona.muzeum1939.pl/
- MUZYKA
Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/
- NAUKA
- Pasma edukacyjne w mediach państwowych:
- Da Vinci-edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży:
https://vod.pl/da-vinci-learning
- 15 kanałów edukacyjnych i naukowych
- Centrum Nauki Kopernik
https://esero.kopernik.org.pl/
- To lubię
https://www.youtube.com/user/naukatolubie/playlists
- Crazy Nauka
- PLASTYKA
Prace plastyczne, zajęcia kreatywne
- RÓŻNE
- Jak mądrze spędzać czas bez szkoły
https://www.facebook.com/NIEferie/
- ŚWIAT NA ŻYWO (kamery na żywo)
https://www.skylinewebcams.com/
- Obserwuj niebo
http://www.as.up.krakow.pl/main/index.php?lang=pl
- POLSKIE RADIO DZIECIOM
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
- Głosy ptaków
- STRONY EDUKACYJNE DLA NAJMŁODSZYCH
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – edukacja zdalna
https://miastodzieci.pl/wydarzenia/muzeum-palacu-krola-jana-iii-w-wilanowie-edukacja-zdalna/
- Dyktanda – zabawy z ortografią (kl. 1-3)
https://www.dyktanda.net/dyktanda.php
- Prace plastyczne, zajęcia kreatywne
- Darmowe gry dla dzieci online. Język angielski, francuski, niemiecki i polski.
- Dyktanda 1-3
- Gry i zabawy matematyczne z kostkami (kl. 1-3)
http://www.kostkinamatmie.edu.pl/
- Przyroda, angielski, j. niemiecki (kl. 1-3)
http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html
http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html#subjects
- Ucz się informatyki zmieniaj świat (podział na wszystkie grupy wiekowe)
- Gry edukacyjne kl. 0, 1-6
- Gry edukacyjne
https://www.digipuzzle.net/education/
- Zadania i ćwiczenia z matematyki (wszystkie grupy wiekowe)
- TEATR
- Najlepsze polskie spektakle do zobaczenia online:
- Bezpłatne spektakle teatralne dla dzieci i rodziców:
https://miastodzieci.pl/czytelnia/kultura-w-domu-w-czasach-kwarantanny-zapros-teatr-do-siebie/
- WF- ĆWICZENIA W DOMU
- WF w domu
- Nauka zdalna- Lekcja WF-u
https://www.youtube.com/watch?v=ENCe-WnBwh8
- Ćwiczenia siatkarskie w domu
https://www.youtube.com/watch?v=E_L0JcYJE2g&feature=youtu.be&app=desktop
A. Dziedzic
………………………………………………………………………………………………………………………….
Ze względu na zaistniałą sytuację
konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną:
- V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”.
- XI Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny w tym roku pod hasłem „Czytanie nie boli !”
odbędą się w terminie późniejszym
………………………………………………………………………………………………………………………….
V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne.
Newsy
Zmiana terminów – informacja
Szanowni Koordynatorzy i Uczestnicy!
W związku z odwołaniem zajęć w szkołach ulegną zmianie terminy zdobywania sprawności w I etapie Wielkiej Ligi Czytelników.
Termin zakończenia wpisywania sprawności I etapu ustalam wstępnie na siódmy dzień roboczy liczony od dnia powrotu do przedszkola / szkoły. Oczywiście termin finału powiatowego będzie również przesunięty.
Zachęcam do czytania pogodnych książek w czasie wolnym od zajęć. Dobra lektura może dostarczyć wielu miłych chwil i tym samym pomóc w ograniczeniu stresu, który niekorzystnie wpływa na odporność.
Pamiętajmy również o spacerach na świeżym powietrzu oraz dobrym odżywianiu, które wzmocnią siły obronne organizmu.
Potraktujmy obecną sytuację odpowiedzialnie poprzez przestrzeganie zasad higieny i zaleceń sanitarnych, a jednocześnie myślmy pozytywnie kierując nasze myśli ku temu co dobre.
Życzę Wam dużo zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie
Prezes Stowarzyszenia „Wielka Liga” – Janusz Piper
………………………………………………………………………………………………………………………….
Wspólne czytanie książek a uzależnienie od elektroniki
„Coraz trudniej być rodzicem. Jesteśmy tak zajęci i zestresowani, że coraz trudniej jest okazywać miłość innej osobie, włączając w to dzieci. Skupiona na dziecku uwaga oznacza spędzenie z dzieckiem czasu w taki sposób, by czuło ono, że jest wówczas dla rodzica najważniejszą osobą na świecie”
Dr Ross Campbell (wywiad z książki „Wychowanie przez czytanie”)
Szanowni Koordynatorzy i Uczestnicy!
Trwa wielkie czytanie z Wielką Ligą Czytelników. WLC to konkurs, ale przede wszystkim to projekt promujący czytanie książek, które wzmacnia rozwój młodego czytelnika i łączy ludzi.
Żyjemy w czasach totalnego pośpiechu i ogromnych możliwości spędzania czasu wolnego.
Paradoksalnie, w czasach rewolucji komunikacyjnej ludziom brakuje bliskości. Przy tak wielu bodźcach trudno o skupienie uwagi i poświęcenie czasu drugiemu człowiekowi. Brak bliskości może prowadzić do niszczących nałogów. Gdy idziemy do sklepu głodni, dużo większe jest prawdopodobieństwo zakupienia większej ilości jedzenia niż nam jest to potrzebne. Podobnie jest z głodem bliskości – dużo łatwiej popaść w szkodliwy nałóg, który imituje szczęście, gdy odczuwamy osamotnienie.
Stąd tak ważne jest wspólne systematyczne czytanie książek, które w znakomity sposób wzmacnia relacje międzyludzkie.
Dziękuję za Wasz udział w projekcie i tworzenie społeczności aktywnych czytelników. To zaangażowanie tysięcy osób pokazuje, że warto działać dla wspólnego dobra
Prezes Stowarzyszenia „Wielka Liga” – Janusz Piper
………………………………………………………………………………………………………………………….
Czy warto czytać książki?
„Literatura, a ściślej dzieła literackie, dzięki bogactwu swych treści i dużym potencjalnym możliwościom ekspresji, pozwalają realizować niemal wszystkie – chociaż w różnym stopniu – ogólne cele-wartości kształcenia i wychowania. (…) realizować cele to przede wszystkim inspirować uczniów do poszukiwania wartości w procesie kształcenia literackiego”
Wojciech Pasterniak: „Organizacja procesu poznawczego lektury szkolnej”.
Szanowni Koordynatorzy i Uczestnicy!
W dobie wielu źródeł informacji i łatwej rozrywki elektronicznej można zadać sobie pytanie: Czy warto dzisiaj czytać książki? Po co czytać książki? Po co korzystać z papierowych słowników?
W zasięgu ręki mamy miliony informacji. Wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce internetowej, a otrzymamy dostęp do setek/tysięcy stron i filmów o charakterze edukacyjnym czy rozrywkowym. Tak właściwie, to już nawet nie trzeba nic wpisywać – wystarczy włączyć odpowiednią opcję, powiedzieć czego szukam, a resztę zrobi za nas elektroniczny asystent.
W moim przekonaniu – popartym osobistym, rodzinnym i szkolnym doświadczeniem – systematyczny kontakt z lekturą stanowi ogromną korzyść w rozwoju człowieka. Można to porównać do ewangelicznego budowania domu na skale. Czytanie wartościowych książek stanowi solidny fundament do wzrastania młodego człowieka.
Wszechobecna elektronika niesie szereg zagrożeń, ale dostarcza też znacznych korzyści. I to właśnie czytanie książek wyposaża młodego człowieka w umiejętności pozwalające mądrzej i efektywniej korzystać z najnowszych osiągnięć techniki.
Warto wiedzieć, że:
„Czytanie jest jedną z najbardziej angażujących i stymulujących aktywności dla Twojego mózgu.
Wymaga ono wysokiej koncentracji, logicznej analizy i jednocześnie syntezy informacji w większe jednostki znaczeniowe. Pobudza wyobraźnię i trenuje pamięć.
Podczas czytania korzystasz z całego mózgu, uruchamiając na przemian lewą i prawą półkulę poprzez logiczne myślenie i wyobraźnię.
Czytanie jest jednocześnie najprostszą i najtańszą formą treningu pamięci, jaką możesz znaleźć.
Nie potrzebujesz do niego żadnych dodatkowych materiałów. Żadnego sprzętu czy urządzeń. Książka jest zawsze na wyciągnięcie ręki.”
Cieszę się, że tworzymy wspólnie społeczność aktywnych czytelników i możemy wzajemnie się inspirować do czytania wartościowych książek.
Dziękuję za Wasz udział w projekcie.
Pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych chwil z książką i miłych rozmów o przeczytanych książkach.
Janusz Piper
………………………………………………………………………………………………………………………….
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału
W IX SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
- Adresaci:
uczniowie klas 4-6
- Założenia programowe:
Repertuar uczestnika stanowi jeden wiersz lub fragment prozy, nie prezentowany w innych konkursach, tematyka tekstu jest dowolna. Repertuaru nie wolno zmieniać na kolejnych etapach konkursu.
Czas występu: do 5 minut.
III. Kryteria oceny:
Jury ocenia recytatorów w kategoriach uczniów klas IV-VI
Jury ocenia dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora), poprawność dykcyjna, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny.
Laureaci konkursu wezmą udział w eliminacjach miejskich do XXXIX Małego Konkursu Recytatorskiego.
- Plan organizacyjny Konkursu
Chętni do udziału w konkursie proszeni o zgłaszanie udziału w konkursie do biblioteki szkolnej do dnia 13.03.2020 r.
Termin konkursu 16.03.2020 r. godzina 9.00
Miejsce konkursu – bibliotek szkolna
………………………………………………………………………………………………………………………….
Biblioteka szkolna po raz XI zaprasza do udziału
w Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie Bibliotecznym
w tym roku pod hasłem „Czytanie nie boli !”
Termin składania prac do 24 marca 2020 r.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z Kraśnika i powiatu kraśnickiego.
Organizatorzy konkursu:
- Biblioteki Szkolne z terenu miasta Kraśnika i powiatu kraśnickiego.
- Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
- Starostwo Powiatowe w Kraśniku.
Tematyka prac:
- Dopuszcza się swobodną interpretację hasła, nie ogranicza się w sposób formalny inwencji i możliwości uczestników.
- Prace mogą nawiązywać do hasła lub z nim polemizować.
Warunki uczestnictwa:
- Do konkursu należy zgłaszać prace literackie, fotograficzne i plastyczne.
- Jeden utwór poetycki lub opowiadanie, zadaniem uczestnika jest napisanie pracy literackiej na komputerze (czcionka max 14; 1 utwór o objętości od 1 do 3 stron A 4).
- Teksty nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach.
- Fotografie (format 21 x 15).
- Prace plastyczne (wykonane techniką dowolną, format prac A-4 lub większy).
- Uczestnik do konkursu międzyszkolnego może zgłosić tylko jedną pracę w wybranej przez siebie jednej kategorii.
- Prace będą oceniane przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
Inwencja, jasność przekazu, estetyka wykonania.
Terminy:
Prace konkursowe należy składać w bibliotece szkolnej do 24 marca 2020 r.
………………………………………………………………………………………………………………………….
V Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników
TYTUŁY KSIĄŻEK DO TESTÓW KWALIFIKACYJNYCH
Szanowni Państwo,
Chciałam serdecznie podziękować za udział Państwa dzieci w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. Bez Waszej pomocy udział dzieci w konkursie byłby niemożliwy.
Termin oddawania 10 testów kończy się ok. 13 marca 2020 r. Po tym czasie dzieci będą miały czas na przeczytanie książki do testu kwalifikacyjnego. Test kwalifikacyjny odbędzie się 23 marca 2020 r.
Test piszą uczestnicy, którzy zdobyli 10 sprawności czytelniczych. Test będzie pisany w szkole – bez dostępu do tekstu książki. Pytania będą obejmować całą treść książki.
Uczniowie z oddziałów 1-4 będą czytać książkę pt. : „Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)” – Justyny Bednarek
Uczniowie z oddziałów 5-8 będą czytać książkę pt. : „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek” – Hanny Ożogowskiej
………………………………………………………………………………………………………………………….
WALENTYNKI W BIBLIOTECE „Randka w ciemno z … książką”
Walentynki to czas okazywania sobie uczuć i obdarowywania prezentami, czas miłości, radości, życzliwości. To również dzień, w którym robimy swoim najbliższym miłe niespodzianki.
Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na…”Randkę w ciemno z książką”. Wszyscy, którzy 14 lutego odwiedzili bibliotekę, mogli wypożyczyć książkę „w ciemno”, nie znając autora i tytułu, nie kierując się recenzją czy też wyglądem okładki. Wybierali ze specjalnego, walentynkowego zestawu, książkę ozdobnie zapakowaną w kolorowy lub szary papier z czerwonymi i różowymi serduszkami.
Walentynkowa akcja spotkała się z bardzo ciepłym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników. Walentynkowe literackie niespodzianki rozeszły się błyskawicznie. Młodzi czytelnicy nie kryli pozytywnego zaskoczenia i z zaintrygowaniem sięgali po zapakowane książki.
………………………………………………………………………………………………………………………….
„Podaruj wiersz na walentynki”
W tygodniu poprzedzającym walentynki biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 6-8 do wzięcia udziału w akcji „Podaruj wiersz na walentynki”.
Udział w akcji polegał na przeczytaniu wierszy miłosnych znanych polskich poetów, przepisaniu wybranego utworu odręcznie na przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza konkretnej osobie – koleżance lub koledze ze szkoły. Listy zostały doręczone adresatom przez Walentynkowych Listonoszy 14 lutego.
………………………………………………………………………………………………………………………….
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
w V Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników
REGULAMIN KONKURSU
Przebieg konkursu w szkołach podstawowych
- Konkurs przebiega w trzech etapach:
- Etap pierwszy – indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych
- Etap drugi (test kwalifikacyjny) – test indywidualny w szkołach
- Etap trzeci (powiatowy) – test drużynowy w placówkach wyznaczonych przez Koordynatorów Powiatowych.
- Etap pierwszy konkursu – sprawności czytelnicze.
- Etap pierwszy rozpoczyna się 25 listopada 2019 r. i trwa do 13 marca 2020 r.
- Formularz zgłoszeniowy można pobrać u Koordynatora Placówki lub ze strony internetowej konkursu (www.wielka-liga.pl). Formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic/opiekun i przekazuje Koordynatorowi Placówki.
- Koordynator wpisuje uczestników na platformę WLC.
- Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek konkursowych wybranych przez Koordynatora Placówki oraz rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Maksymalna liczba sprawności do zdobycia – 10.
- Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikowi konkursu Koordynator Placówki. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
- Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.
- Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz.
- Niezaliczenie testu nie dyskwalifikuje ucznia z konkursu. Uczestnik może kontynuować udział w projekcie i wypełniać testy do innych książek.
- Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami. Rodzice/opiekunowie powinni wspierać dzieci podczas udziału w konkursie np. poprzez wspólne czytanie książek konkursowych, czy też zachęcanie do ich czytania, pomoc przy rozwiązywaniu testów polegającą na nakierowaniu młodych czytelników na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice/opiekunowie pomagają w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko. Wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierwszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania.
- Uczniowie mogą oddawać formularze konkursowe pierwszego etapu do 13 marca 2020 r.
- Dopuszczalne jest przyznanie uczestnikowi po jednej sprawności za:
- zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka;
- wykonanie pracy plastycznej do konkursowej książki lub plakatu promującego czytelnictwo.
- Tylko Ci uczestnicy konkursu, którzy zdobędą komplet 10 sprawności, mogą wziąć udział w kolejnym etapie konkursu – szkolnym teście kwalifikacyjnym.
- Etap drugi konkursu – test kwalifikacyjny.
- Etap drugi powinien zostać zorganizowany w terminie od 16 do 27 marca 2020 r. Datę przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego ustala Koordynator Placówki.
- Etap odbywa się w szkole bez udziału rodziców i bez tekstu konkursowej lektury.
- Test kwalifikacyjny dotyczy znajomości treści książki wskazanej przez Koordynatora Placówki.
- Koordynator Placówki do 14 lutego 2020 r. podaje uczestnikom konkursu tytuły wybranych książek do testu kwalifikacyjnego.
- Organizator przygotuje co najmniej 2 testy eliminacyjne – do dwóch różnych książek z obu kategorii klasowych.
- Placówki (szkoły/biblioteki publiczne) uczestniczące w konkursie wyłaniają do etapu powiatowego maksymalnie po trzech zawodników z każdej kategorii (kl. 1–4 i kl. 5–8), którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym, ale nie mniej niż 80% punktów.
- W przypadku trudności w wyłonieniu zwycięzców na skutek równej liczby punktów, Koordynator pierwszego etapu przeprowadza dogrywkę (ustną lub pisemną).
- Etap trzeci (powiatowy) – drużynowy test powiatowy.
- Etap zostanie rozegrany jednocześnie we wszystkich powiatach, w których będzie powołany Koordynator Powiatowy. Termin etapu powiatowego: 28 kwietnia 2020 r.
- Szczegółowe warunki przebiegu etapu powiatowego będą opisane w instrukcji przeprowadzenia etapu powiatowego Wielkiej Ligi Czytelników.
- O miejscu przeprowadzenia etapu powiatowego uczestników poinformują Koordynatorzy Powiatowi.
- W razie choroby lub absencji z innej ważnej przyczyny uczestnika konkursu, który zakwalifikował się do etapu powiatowego, może zastąpić go uczestnik z kolejnego miejsca z danej placówki. Fakt ten należy zgłosić Koordynatorowi Powiatowemu najpóźniej w dniu testu etapu powiatowego.
więcej na stronie www.wielka-liga.pl
LISTA KSIĄŻEK KONKURSOWYCH w Szkole Podstawowej nr 2 w Kraśniku
Kl. 1-4 – do wyboru 10 książek
- A001 – Kopciuszek, Hanna Januszewska,
- A021 – Wiersze – cz.I – Abecadło, Spóźniony słowik, W aeroplanie, Słoń Trąbalski, Julian Tuwim,
- A022 – Jak Wojtek został strażakiem, Czesław Janczarski,
- A023 – Pilot i ja, Adam Bahdaj,
- A024 – Nie płacz, Koziołku, Siergiej Michałkow, tł. M. Górska
- A027 – Anaruk, chłopiec z Grenlandii, Czesław Centkiewicz,
- A029 – Dziecię elfów, Hans Christian Andersen, tł. Cecylia Niewiadomska
- A038 – O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski,
- A043 – Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki,
- A044 – 120 Przygód Koziołka Matołka, K. Makuszyński, M. Walentynowicz,
- A051 – Szewczyk Dratewka, Janina Porazińska,
- A052 – Kubuś Puchatek, A.A. Milne, tł. Irena Tuwim
- A056 – Karolcia, Maria Krüger,
- A064 – Puch, kot nad koty, Jan Grabowski,
- A074 – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych, Justyna Bednarek,
- A081 – Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska,
- A089 – Samochwała, Zapałka, Skarżypyta, Kłamczucha, Leń, Pytalski, Grzyby, Kwoka, Atrament, Globus, Mucha, Jan Brzechwa
- A097a – Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Hugh Lofting, tł. Wanda Krage
- A099 – Pamiętnik Czarnego Noska, Janina Porazińska
- A100 – Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, Leszek Kołakowski
Kl.5- 8 do wyboru 10 książek
- B002 – Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett, tł. J. Włodarkiewicz lub A. Staniewsk
- B004 – Sposób na Alcybiadesa, Edmund Niziurski
- B009 – Księga dżungli, Rudyard Kipling, tł. J. Birkenmajer
- B011 – Kłamczucha, Małgorzata Musierowicz
- B019 – Mikołajek, Jean-Jacques Sempé i René Goscinny, tł. Tola Markuszewicz i Elżbieta Staniszkis
- B027 – Legendy warszawskie, Artur Oppman
- B030 – Księga strachów, Zbigniew Nienacki
- B036 – Tomek w krainie kangurów, Alfred Szklarski
- B042 – Biały Mustang, SAT-OKH
- B046 – Awantura o Basię, Kornel Makuszyński
- B055 – Akademia Pana Kleksa, Jan Brzechwa
- B056 – Chłopcy z Placu Broni, F. Molnar, tł. Janina Mortkowiczowa
- B057 – Pinokio, Carlo Collodi, tł. Halina Kozioł lub Zofia Jachimecka
- B060 – Spotkanie nad morzem, J. Korczakowska
- B067 – Mały Książę, Antoine de Saint- Exupéry, tł. Jan Szwykowski
- B083 – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Rafał Kosik
- B098 – Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery, tł. Rozalia Bernsteinowa, lub tłumaczenie Doroty Kraśniewskiej
- B101 – Kajko i Kokosz. Szkoła latania, Janusz Christa
- B106 – Łukasz i kostur czarownicy, Piotr Patykiewicz
- B107 – Szkoła Dyrektora Dreamera, Justyna Balcewicz
………………………………………………………………………………………………………………………….
III KIERMASZ CHARYTATYWNY,,OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
W dniach 10.12.-12.12.2019r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kraśniku, odbył się charytatywny kiermasz ,,OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA” na rzecz Angeliki z Kraśnika.
Wszystkie wypieki, książki oraz ręcznie robione aniołki przyniesione na kiermasz przynieśli uczniowie, rodzice szkoły oraz nauczyciele. Przez 3 dni uczennice ze szkolnego samorządu uczniowskiego, sprzedawały ciasta, książki itp. na przerwach międzylekcyjnych. Słodkości kupowali uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania wszystkim uczniom oraz rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami oraz niezwykle atrakcyjną formę ich sprzedaży.
Wynik zbiórki to 2 358,90 złotych.
Dziękujemy za każdą złotówkę.
Organizatorzy: Biblioteka szkolna, Samorząd Uczniowski, Katarzyna Zasadniewska
LISTA DARCZYŃCÓW NA KIERMASZ CHARYTATYWNY,,OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
Kl. 1a
Książki przynieśli: Basia Frączek, Lena Sobolewska, Emilia Rudna, Dominika Gęca, Patrycja Ciempiel
Ciasto przynieśli: Oliwier Gawlik, Dominika Gęca, Patrycja Ciempiel, Kuśmierczyk Marcelina, Basia Frączek
Kl. 1b
Książki : Wanda Chruściel, Jakub Lisek, Paweł Bieniek, Daria Hałabiś, Martyna Bocian, Iga Sudół
Ciasto: Szymon Kaczor, Daria Hałabiś
kartki świąteczne, maskotki: Szymon Kaczor, Miłosz Grab
Kl.1c
Książki: Ania Adamiak, Martyna Gałkowska
Ciasto: Ania Adamiak, Pola Wachowska
aniołki, maskotki zabawki: Karol Kapuściński, Maciek Kotuła
Kl. 2a
Książki : Maciej Wójcik, Hanna Krupka, Marcel Gniaź, Martyna Daniel
Ciasto: Wojtek Wasylko, Małgorzata Boś, Filip Rej, Zuzia Lewandowska
Ozdoby choinkowe: Karol Jędrzejewski
Kl.2b
Książki : Bruno Stęgierski, Szymon kosidło, Lena Sokal, Julka Markowska, Alicja Kapusta, Zuzanna Malinowska
Ciasto : Tymon Turski, Wiktor Surowiec, Julia Markowska
Ozdoby choinkowe : Bruno Stęgierski
Kl. 2c
Książki : Karol Wtykło, Natalia Kutyba, Kajetan Skorupa, Julia Malinowska
Ciasto przynieśli: Lena Barczyńska, Szymon Tupaj
Kl. 3a
Książki przynieśli: Wiktoria Flis, Martyna Krupka, Borys Wnuk, Jakub Cywiński, Paweł Gązwa, Amelia Partyka, Wojciech Studziński, Gabriela Rabczuk, Lena Nowakowska, Wiktor Wójcik, Julia Surowiec, Agata Adamiak, Maja Sibiga
Ciasto przynieśli: ciastka od klasy
Ozdoby choinkowe : Hubert Błaszczak
Kl. 3b
Książki przynieśli: Nataniel Pielaszkiewicz, Bartłomiej Sarzynski, Sandra Bielecka, Joanna Trela, Hanna Frączek
Ciasto : Hanna Frączek, Maja Gawlik, Emilia Surowiec, Wojtek Pietroń
Stroik, zabawki: Hanna Frączek, Nataniel Pielaszkiewicz, Sandra Bielecka
Kl. 4a
Książki : Jakub Grządka, Kacper Kapusta
Kl. 5a
Ozdoby choinkowe, aniołki : Julia Rolnik, Izabela Kopeć, Natalia Ciborowska
Kl. 5b
Milena Wojtan, Tomasz Dekiel, Karol Kowalski, Amelia Kocoń, Julia Kapica, Lena Kosidło, Łucja Gil, Kornel Sądej, Karol Kowalski,Jakub Sobótka
Kl.5c
Książki : Puła Sebastian
Aniołki: Baran Dawid
Kl. 5d
Maja Gołofit, Zuzanna Suszek, Eliza Czupryn, Eliza Czępińska
Ciasto : Weronika Wicińska, Zuzia Suszek
Kl. 6a
Książki przynieśli: Nikola Krupka, Julia Sobótek, Zuzanna Sokal
Ciasto przynieśli: Maks Owczarz, Emilka Pietraszek, Ola Gałkowska
Kl. 6b
Książki przynieśli: Tymon Stęgierski
Ciasto przynieśli: Paweł Woźniak
Aniołki : Ania Gozdalska, Ania Przedwojska
Kl. 6c
Ciasto : Gabriela Surowiec
Kl. 6d
Książki : Lena Piejak
Ciasto : Karol Markowski, Filip Steckiewicz
Kl. 6e
Książki, aniołki, ciasto: Bartosz Starobrat, Jagoda Wilczopolska (aniołki, ciasto), Jakub Wlodarczyk
kl. 7b
Ciasto: Magdalena Szot, Rzymek Dominika, Łukasz Wicińska
Ozdoby choinkowe: Emilia Baran
7c
Książki : Jakub Prokop, Wiktoria Bęc
Ciasto : Jakub Prokop
Ozdoby choinkowe: Klaudia Brzozowiec
8a
Ozdoby choinkowe: Dominika Zyśko, Aleksandra Surowiec
8b
Książki: Michał Wójcik, Monika Kocoń, Jakub Wierzchowiak, Jakub Kopiwoda
Ciasto : Karol Szuba, Małgorzata Żurek
Nauczyciele: Maryla Bartnik, Marzena Pomykalska, Żanetta Matwiejczuk, Dorota Janacz, Iwona Marcinkowska-Sobótek, Alicja Dziedzic,Magdalena Maj
Składamy serdeczne podziękowania za okazane serce.
………………………………………………………………………………………………………………………….
Podsumowanie projektu
„IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”
Biblioteka szkolna przyłączyła się do projektu Fundacji Dbam o Mój Z@sięg “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.
W ramach akcji wszyscy uczniowie klas I – III otrzymali od Fundacji Dbam o Mój Z@sięg kartki świąteczne i na lekcjach lub w domach z rodzicami pisali na nich życzenia bożonarodzeniowe dla najbliższych.
Wielu uczniów wzięło również udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym , który polegał na wykonaniu przez dzieci kartki świątecznej według własnego pomysłu.
Prace konkursowe:
………………………………………………………………………………………………………………………….
KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ ZAKŁADKĘ
Przed kiermaszem charytatywnym „Obudź w sobie Anioła” ogłosiłyśmy konkurs na najładniejszą zakładkę. Do biblioteki uczniowie dostarczyli ponad 100 zakładek. Wyróżnieni uczniowie to:
klasy 4-8
I miejsce – Magdalena Szot – 7b
II miejsce – Kacper Kapusta – 4a
III miejsce – Maciej Łuba – 6a
Wyróżnienia:
Jakub Grządka – 4a
Karol Kowalski – 5b
Oliwia Rajzyngier – 5d
Monika Dudzińska – 6a
Zuzanna Sokal – 6a
Anita Czerwińska – 6a
Nikola Krupka – 6a
Anna Przedwojska – 6b
Anna Gozdalska – 6b
Karolina Nawrocka – 6c
Julia Wronka – 6d
Amelia Kapuścińska – 6d
Klaudia Brzozowiec – 7c
klasy 1-3
Uczniowie nagrodzeni:
kl.1a
Marcelina Kuśmierczyk
Dominika Gęca
Barbara Frączek
- 1c
Martyna Gałkowska
Pola Wachowska
Natalia Sobótka
Karol Kapuściński
Anna Adamiak
Magdalena Iracka
kl.2a
Ada Kania
- 2b
Filip Kościański
Zuzanna Malinowska
- 2c
Natalia Kutyba
kl.3a
Borys Wnuk
kl.3b
Nataniel Pielaszkiewicz
Hanna Frączek
Wiktor Bartnik
………………………………………………………………………………………………………………………….
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ
W ramach przygotowań do kiermaszu charytatywnego „Obudź w sobie Anioła” został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Wyróżnieni uczniowie to;
Filip Kościański – kl.2b Wojciech Pietroń – kl.3b
Dominik Turkiewicz – kl.2b Hubert Błaszczak – kl.3a
Jakub Kocoń – kl.2b Julia Sobótek – kl.6a
Hanna Frączek – kl.3b
………………………………………………………………………………………………………………………….
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia. 25 listopada to dzień „urodzin” tej pluszowej maskotki i tego właśnie dnia na całym świecie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.
W naszej bibliotece dzieci klas 1a, 1c oraz 2a, 2b i 2c wzięły udział w zajęciach , których tematem był właśnie pluszowy miś – bohater książek i filmów. Dzieci poznały historię powstania maskotki, porozmawiały o misiach, posłuchały fragmentów książki o Kubusiu Puchatku. Na koniec spotkania odbyła się sesja fotograficzna z misiem Albertem. Dzieci otrzymały również dyplomy i kolorowanki.
Zajęcia prowadziły: p.Alicja Dziedzic, p.Iwona Marcinkowska-Sobótek oraz uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki
………………………………………………………………………………………………………………………….
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”
Papież Franciszek
KIERMASZ CHARYTATYWNY,,OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
10-12 GRUDNIA
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W KRAŚNIKU
GODZ. OD 9:00 DO 13:00
Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na rehabilitację dla ANGELIKI z Kraśnika.
Angelika urodziła się z wadą serca. W 2014 roku po operacji serca doszło u niej do pęknięcia tętniaka w głowie.
Była w śpiączce, której wynikiem jest czterokończynowy niedowład. Od nowa uczy się chodzić i mówić.
Wymaga kosztownej rehabilitacji.
Na kiermaszu będą prace uczniów, książki, ciasta i inne niespodzianki.
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE
Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
AKCJĘ ORGANIZUJE – BIBLIOTEKA SZKOLNA, SAMORZĄD UCZNIOWSKI, KATARZYNA ZASADNIEWSKA
KIERMASZ-CHARYTATYWNY-dla-ANGELIKI-PSP2-2019pdf
………………………………………………………………………………………………………………………….
„IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”
Biblioteka szkolna przyłącza się do projektu Fundacji Dbam o Mój Z@sięg “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ 2”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.
W ramach akcji będziemy pisać kartki świąteczne i weźmiemy udział w konkursie plastycznym , który polega na wykonaniu przez dzieci kartki świątecznej według własnego pomysłu (technika dowolna, rodzaj pracy płaski, format max. A4).
Konkurs plastyczny realizowany jest w dwóch kategoriach:
- kartka wykonana samodzielnie
- kartka wykonana we współpracy z rodzicem.
Prosimy o przynoszenie prac (opisanych zgodnie z regulaminem – regulamin przekażemy wychowawcom ) do biblioteki szkolnej do 16 grudnia 2019r.
………………………………………………………………………………………………………………………….
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W dniu 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, dlatego przebrane w bajkowe stroje uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki odwiedziły dzieci w świetlicy. Przeczytały im trzy baśnie: „Królewski pałac lwa”, „Lew i muszka” oraz „Mysz i słoń”.
Uczniowie musieli również wykazać się znajomością bajek w konkursie, w którym nagrodą były słodycze.
………………………………………………………………………………………………………………………….
TEATRZYK KAMISHIBAI
Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania, która ma wielowiekową tradycję – pochodzi z XII wieku. Podstawowym jej elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada ilustracje, kontynuując jednocześnie narrację.
W październiku wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej zawitały do biblioteki szkolnej, aby obejrzeć i posłuchać „Czerwonego Kapturka”. Na wszystkich teatr kamishibai wywarł duże wrażenie i mamy nadzieję, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie z tą formą sztuki.
Zajęcia prowadziły: p.Alicja Dziedzic, p.Iwona Marcinkowska-Sobótek
………………………………………………………………………………………………………………………….
„Słodkie wypożyczanie” w bibliotece szkolnej
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w dniach od 23 – 29 października w bibliotece szkolnej na czytelników czekała słodka niespodzianka. Każdy uczeń, który wypożyczył książkę dostał cukierek.
………………………………………………………………………………………………………………………….
KONKURS AFISZOWY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie afiszowym dla klas 1-3, 4-6 i 7-8. Na tablicach przy pokoju nauczycielskim zostały wywieszone zagadki dotyczące postaci literackich. Zagadki dla klas 1-3 wywieszone są również na tablicach przy świetlicy szkolnej Każda zagadka to fragment utworu literackiego przedstawiający postać, którą należy rozpoznać. Odpowiedzi na podpisanych kartkach należy zostawić w bibliotece szkolnej do 29 października.
………………………………………………………………………………………………………………………….
„PODARUJ WIERSZ”
W dniach 9-15 października w ramach Tygodnia Pisania Listów uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Podaruj wiersz”. Jest to ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta, której partnerem jest Biblioteka Narodowa. Udział w akcji polegał na wybraniu wiersza Z. Herberta dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie. Ponad stu uczniów wybrany wiersz przepisało na papeterii, którą biblioteka szkolna otrzymała od fundacji, następnie uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki przekazały listy adresatom.
Zajęcia prowadziły: p.Alicja Dziedzic, p.Iwona Marcinkowska-Sobótek oraz uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki
………………………………………………………………………………………………………………………….
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Od 2001 roku w dniu 29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom.
W ramach akcji w naszej bibliotece uczennice z Klubu Przyjaciół Biblioteki wybrały dwa utwory Grzegorza Kasdepke i 27 września zorganizowały głośne czytanie dla młodszych klas. Klasa 4 a usłyszała fragmenty książki pt. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”. Natomiast uczniowie klasy 1 a i 1 c poznali detektywa Pozytywkę, bohatera książki „Wakacje detektywa Pozytywki”.
Dzień Głośnego Czytania był również okazją do obejrzenia wystawki najciekawszych książek, które wybrały uczennice z klubu.
………………………………………………………………………………………………………………………….
TyDzień Kropki
16-20 września
Nasza szkoła po raz pierwszy wyjątkowo kreatywnie rozpoczęła nowy rok szkolny. A to wszystko za sprawą coraz chętniej celebrowanego w Polsce i na świecie Międzynarodowego Dnia Kropki.To wielka, światowa akcja, której inspiracją stała się książeczka Petera H.Reynoldsa pt. „The Dot” („Kropka”). Opowiada ona historię Vashti – dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. W tym dniu uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy, w którym motywem przewodnim jest KROPKA.
W naszej szkole świętowaliśmy od 16 do 20 września. Niemal wszyscy przyszli ubrani w ”kropkowe” stroje, doklejali kropki do ubrań. Uczniowie poznali Vashti – posłuchali lub obejrzeli historię o kropce. Uczennice należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki pomagały w przygotowaniu dekoracji, czytały książeczkę pt.”Kropka” w klasach 1-3, a potem przeprowadziły mini-konkurs z nagrodami. Nauczyciele rozmawiali o przesłaniu książki i zorganizowali wiele zajęć, które miały pomóc dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
Uczniowie pochwalili się swoimi talentami na specjalnie przygotowanej tablicy z Drzewem Talentów. W bibliotece szkolnej mogli zrobić zdjęcia w „kropkowej” fotobudce z gadżetami w kropki.
Mamy nadzieję, że to pozytywne świętowanie rozbudzi kreatywność oraz chęć do pracy i rozwoju naszych uczniów i da im siłę do pokonywania swoich słabości.
I.Marcinkowska-Sobótek
A.Dziedzic
………………………………………………………………………………………………………………………….
KLUB PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 4-8 do udziału w działaniach Klubu Przyjaciół Biblioteki. Wszystkie osoby zainteresowane jakąkolwiek współpracą z biblioteką ( organizacja imprez czytelniczych, wystaw, przygotowanie gazetek, realizacja projektów, drobne prace porządkowe itp.) zachęcamy do zapisania się do naszego Klubu.
Zapisy i szczegółowe informacje:
p.Iwona Marcinkowska-Sobótek
p.Alicja Dziedzic
………………………………………………………………………………………………………………………….
AKTUALNOŚCI
ROK SZKOLNY 2018/2019
X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
,,KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ”
Znamy już wyniki szkolnego etapu X MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO ,,Książka to przyszłość”.
W etapie szkolnym zwyciężyli i przeszli do etapu finałowego:
Klasy I-III
Prace plastyczne:
Zuzanna Malinowska – 1b
Emilia Surowiec – kl. 2b
Kaja Chmiel – 1c
Prace fotograficzne:
Leziak Emilia -kl.2b
Prace literackie:
Wiktoria Flis –kl. 2a
Agata Adamiak – kl. 2a
Klasy IV-VIII
Prace plastyczne:
Amelia Kapuścińska-kl. 5d
Agnieszka Kuśmiderska – 4c
Julia Wronka –kl.5d
Oliwia Rajzyngier – 4d
Prace literackie:
Gabriela Iżycka – 8b
Cezary Osojca – 5c
Oliwia Rajzyngier – 4d
KLASY GIMNAZJALNE
Prace plastyczne:
Wiktoria Racławska – 3d
Kamil Starobrat – 3c
Gratulujemy !
Uczniowie naszej szkoły w finale
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników. To już czwarta edycja, nasza szkoła przystąpiła do niego po raz pierwszy.
Konkurs ma charakter wieloetapowy. Na początek uczniowie zdobywali indywidualnie 6 sprawności czytelniczych, rozwiązując w domu (z pomocą rodziców lub samodzielnie) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur. Następnie uczniowie, którzy zdobyli komplet sprawności, przystąpili do testu kwalifikacyjnego pisanego w szkole. W ten sposób wyłoniona została szkolna drużyna, czyli 3 uczniów z najwyższym wynikiem.
W przypadku naszej szkoły drużynę tworzą: Matylda Prejer kl.5c, Bartosz Albin kl.6b oraz Bartosz Rajzyngier kl.6b. Kolejne etapy to już działania drużynowe. Uczniowie rozwiązują test dotyczący treści książki wybranej do każdego etapu. Nasza drużyna wykazała się najlepszą znajomością książki Z. Nienackiego „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” i wygrała kwalifikacje powiatowe, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Słodkowie III.
28 marca drużyna z „Dwójki” reprezentowała powiat kraśnicki w półfinale wojewódzkim w Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie 22 najlepszych czytelników i znów nie mieli sobie równych. Test znajomości książki Piotra Patykiewicza pt.: „Łukasz i kostur czarownicy” rozwiązali w pół godziny i zdobyli 141 punktów na 150 możliwych do zdobycia. Tym samym zajęli I miejsce w województwie lubelskim i będą reprezentować je w katowickim finale 10 maja.
Gratulujemy czytelniczej pasji i świetnej pamięci naszej wspaniałej drużynie i trzymamy kciuki za równie udany występ w ostatnim etapie. Koordynatorkami konkursu na etapie szkolnym były p. Alicja Dziedzic, p. Iwona Marcinkowska – Sobótek i p. Mariola Szutta.
X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
,,KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ”
Lubisz fotografować, rysować, pisać teksty lub wiersze ?
Weź udział w kolejnej edycji naszego konkursu bibliotecznego.
Na wasze prace czekamy do 1 kwietnia w bibliotece szkolnej.
Regulamin konkursu znajduje się poniżej.
REGULAMIN X MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO „Książka to przyszłość”
Organizatorami konkursu są:
- Biblioteki Szkolne z terenu miasta Kraśnika i powiatu kraśnickiego
- Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku
- Starostwo Powiatowe w Kraśniku
Konkurs odbywa się w II etapach: szkolnym i międzyszkolnym.
- Celem konkursu jest:
- Zwrócenie uwagi na rolę bibliotek jaką pełnią w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
- Rozwijanie zdolności literackich, fotograficznych i plastycznych wśród dzieci młodzieży.
- Pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji i prozy, konfrontacja twórczości literackiej.
- Uczestnicy.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Kraśnika
i powiatu kraśnickiego.
III. Tematyka prac.
Dopuszcza się swobodną interpretację hasła, nie ogranicza się w sposób formalny inwencji i możliwości uczestników. Prace mogą nawiązywać do hasła lub z nim polemizować.
- Warunki uczestnictwa:
- Do konkursu należy zgłaszać prace literackie, fotograficzne i plastyczne.
- Jeden utwór poetycki lub opowiadanie, zadaniem uczestnika jest napisanie pracy literackiej na komputerze (czcionka max 14) 1 utwór o objętości od 1 do 3 stron A4. Teksty nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach.
- Fotografie (format 21×15).
- Prace plastyczne (wykonane techniką dowolną, format prac
A-4 lub większy). - Uczestnik do konkursu międzyszkolnego może zgłosić tylko jedną pracę w wybranej przez siebie jednej kategorii.
- Prace literackie, fotografie lub prace plastyczne powinny być opisane (imię i nazwisko wykonawcy, klasa, adres i numer telefonu do szkoły, imię i nazwisko opiekuna pod kierunkiem, którego praca powstała). W przeciwnym wypadku zostaną zdyskwalifikowane.
- Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji danych personalnych oraz zdjęć uczestników konkursu i ich opiekunów.
- Prace konkursowe rozpatrywane będą w IV kategoriach wiekowych.
- Kategoria szkoły podstawowe – klasy I-III
- Kategoria szkoły podstawowe – klasy IV-VII
III. Kategoria gimnazja (klasy III)
- Prace będą oceniane przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
- inwencja
- jasność przekazu
- estetyka wykonania
- Laureaci
Na każdym z etapów konkursu wyłania się następującą liczbę laureatów:
- Na etapie szkolnym 3 laureatów z każdej kategorii wiekowej prace plastyczne i fotograficzne oraz prace poetycko-literackie.
- Na etapie międzyszkolnym 3 laureatów z każdej kategorii wiekowej prace plastyczne i fotograficzne oraz prace poetycko-literackie.
- Komisja konkursowa zastrzega sobie prawo do nieprzyznania nagrody w danej kategorii.
- Terminy:
Etap szkolny: terminy składania prac i rozstrzygnięcie konkursu do 3 kwietnia 2019 r.
Uroczysty finał konkursu połączony z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się w 25 kwietnia 2019 r. o godz. 11-tej w Dziale Pedagogicznym Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
VII. Osobami odpowiedzialnymi są:
- Etap szkolny: bibliotekarze szkolni – ustalają terminy i powołują skład komisji.
- Etap międzyszkolny: nauczyciele-bibliotekarze Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
VIII. Wyniki konkursu
Informacje o wynikach zostaną zamieszczone na stronie internetowej
Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Organizatorzy
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału
w VIII SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
- Adresaci:
uczniowie klas 4-6
- Założenia programowe:
Repertuar uczestnika stanowi jeden wiersz lub fragment prozy, nie prezentowany w innych konkursach, tematyka tekstu jest dowolna. Repertuaru nie wolno zmieniać na kolejnych etapach konkursu.
Czas występu: do 5 minut.
III. Kryteria oceny:
Jury ocenia recytatorów w kategoriach uczniów klas IV-VI
Jury ocenia dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora), poprawność dykcyjna, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny.
Laureaci konkursu wezmą udział w eliminacjach miejskich do XXXVIII Małego Konkursu Recytatorskiego.
- Plan organizacyjny Konkursu
Chętni do udziału w konkursie proszeni o zgłaszanie udziału w konkursie do biblioteki szkolnej do dnia 21. 03. 2019 r.
Termin konkursu 27.03.2019 r.
Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami języka polskiego zaprasza do udziału w konkursie
Najlepiej czytającą klasą w I semestrze została:
klasa 2 b – 351 przeczytanych książek
(średnia na ucznia -22 ks.) wychowawca p. M. Piłat.
Pozostałe miejsca:
2. kl. 2 a 300 – ks. (średnia na ucz. 12,5 – ks.),
3. kl. 1 a 174 – ks. (średnia na ucz. 7- ks.),
4. kl. 3 a 141 – ks., (średnia na ucz. 6 – ks.) ,
5. kl. 5 d 117 ks. (średnia na ucz. 6 – ks.)
Najlepsi czytelnicy w I semestrze:
- Oskar Rajzyngier – kl. 2 b 58 ks.
- Nataniel Pielaszkiewicz – kl. 2 b 39 ks.
- Wiktoria Flis – kl. 2 a 32 ks.
- Sandra Bielecka – kl. 2 b 30 ks.
- Martyna Krupka – kl. 2 a 26 ks.
Gratulujemy !
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW – ETAP SZKOLNY – FINAŁ
Zakończył się etap szkolny ogólnopolskiego konkursu czytelniczego„WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”. W projekcie wzięło udział 18 uczniów z klas 1-4 oraz 21 z klas 5-8. Mamy już zwycięzców! Są to uczniowie, którzy kochają czytać książki, zdobyli 6 sprawności i najlepiej rozwiązali test dotyczący znajomości treści wybranych przez komisje konkursową książek: „Cukierku, ty łobuzie! ” W. Cichonia oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.J.R.Tolkiena.
Klasy 5-8
I miejsce: Bartosz Albin – kl. 6 b
II miejsce: Matylda Preyer – kl. 5 c
III miejsce: Bartosz Rajzyngier – kl. 6 b
Wyróżnienie:
- Zuzanna Bucior – kl. 7b
- Julia Sobótek – kl. 5a
- Małgorzata Żurek – kl. 7b
- Karolina Nawrocka – KL. 5C
KLASY 1-4
I miejsce: Julia Kapica – kl. 4 b
II miejsce: Michał Subik – kl. 2 b
III miejsce: Wojciech Pietroń – kl. 2 b
Wyróżnienie:
- Hanna Frączek – kl. 2 b
- Łucja Subik – kl. 1 b
- Agata Adamiak -kl. 2 a
- Oliwia Albin – kl. 3 a
- Karol Kowalski – kl. 4 b
- Maja Gawlik – kl.2 b
UCZNIOWIE, KTÓRZY ZAJĘLI MIEJSCA 1-3, ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO ETAPU POWIATOWEGO. GRATULUJEMY!
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Szanowni Państwo,
Chciałam serdecznie podziękować za udział Państwa dzieci w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników bez Waszej pomocy udział dzieci w konkursie byłby niemożliwy. Termin oddawania 6 testów kończy się ok. 15 stycznia. Po tym czasie dzieci będą miały 2 tygodnie na przeczytanie książki do testu kwalifikacyjnego.
Test piszą uczestnicy, którzy zdobyli 6 sprawności czytelniczych. Test będzie pisany w szkole – bez dostępu do tekstu książki. Pytania będą obejmować treść książki do ok. 100. strony.
Uczniowie z oddziałów 1-4 będą czytać Cukierku, ty łobuzie! W. Cichonia
Uczniowie z oddziałów 5-8 będą czytać J. R. R. Tolkien: Hobbit, tł. Maria Skibniewska.
Zachęcam raz jeszcze do rozwiązywania testów, a ponieważ zbliża się czas świąteczny i wolne od szkoły to można do domu zabrać więcej niż jeden test.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia chcieliśmy życzyć wszystkim spokoju, zdrowia i radości na ten nowy 2019 rok.
SŁODKIE WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK
W BIBLIOTECE SZKOLNEJ !
6 grudnia w bibliotece szkolnej czeka na czytelników niespodzianka. Każdy uczeń, który wypożyczy książkę dostanie słodki cukierek z cytatem z książki.
Zapraszamy do udziału
w IV WIELKIEJ LIDZE CZYTELNIKÓW
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
- Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek (z listy książek konkursowych wybranych dla naszej szkoły) i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów.
- Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
- Każdy formularz testu dotyczy jednej książki.
- Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność. Zdobywanie sprawności trwa do 21 stycznia 2019 r.
- Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 6 sprawności, biorą udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do drugiego etapu – powiatowego.
- Zapisy u nauczycieli polonistów i w bibliotece szkolnej.
- Odbiór testów w bibliotece szkolnej.
Wielka Liga Czytelników 2018/2019
I etap
Lista książek konkursowych w naszej szkole:
kl. 1-4
- Kopciuszek, Hanna Januszewska
- Baśnie, Hans Christian Andersen, tł. Cecylia Niewiadomska / Iwaszkiewicz
- Bajki, Ch. Perrault, tł. Hanna Januszewska
- Jak Krak zbudował Kraków, Anna Świrszczyńska
- Wiersze – cz.I – Abecadło, Spóźniony słowik, W aeroplanie, Słoń Trąbalski, Julian Tuwim
- Nie płacz, Koziołku, Siergiej Michałkow, tł. M. Górska
- Dziecię elfów, Hans Christian Andersen, tł. Cecylia Niewiadomska
- Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa
- Dżok. Legenda o psiej wierności, Barbara Gawryluk
- Asiunia, Joanna Papuzińska
- O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski
- 120 Przygód Koziołka Matołka, K. Makuszyński, M. Walentynowicz
- Dzień czekolady, Anna Onichimowska
- Szewczyk Dratewka, Janina Porazińska
- Karolcia, Maria Krüger
- Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren, tł. Irena Szuch-Wyszomirska
- 10 niesamowitych przygód Neli, Nela mała reporterka
- Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska
kl. 5-8
- Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett, tł. J. Włodarkiewicz lub A. Staniewska
- Duch starej kamienicy, Anna Onichimowska
- Kłamczucha, Małgorzata Musierowicz
- Mikołajek, Jean-Jacques Sempé i René Goscinny, tł. Tola Markuszewicz i Elżbieta Staniszkis
- Tomek w krainie kangurów, Alfred Szklarski
- Biały Mustang, SAT-OKH
- Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka
- Dziewczynka z Szóstego Księżyca, Moony Witcher, tł. Kornelia Krzystek lub Andrzej Szewczyk
- Kroniki Archeo Tajemnica klejnotu Nefertiti, Agnieszka Stelmaszyk
- Akademia Pana Kleksa, Jan Brzechwa
- Chłopcy z Placu Broni, F. Molnar, tł. Janina Mortkowiczowa
- Pinokio, Carlo Collodi, tł. Halina Kozioł lub Zofia Jachimecka
- Arka Czasu, Marcin Szczygielski
- Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. T. 1: Złodziej Pioruna., Rick Riordan, tł. Agnieszka Fulińska
- Mały Książę, Antoine de Saint- Exupéry, tł. Jan Szwykowski
- Która to Malala?, Renata Piątkowska
- Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Rafał Kosik
- Baśniobór, Brandon Mull, tł. Rafał Lisowski
Przebieg konkursu
- Konkurs przebiega w czterech etapach:
- pierwszy – szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
- drugi – powiatowy: test drużynowy;
- trzeci – półfinały wojewódzkie: test drużynowy;
- czwarty – finał ogólnopolski: test drużynowy.
- Etap pierwszy konkursu już się rozpoczął i trwa do 31 stycznia 2019 r.
- Celem pierwszego etapu jest wyłonienie po trzech uczestników etapu powiatowego w obu kategoriach wiekowych.
- Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek (z listy książek konkursowych wybranych dla naszej szkoły) i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów.
- Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
- Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.
- Uczestnicy konkursu po formularze WLC zgłaszają się do koordynatorów szkolnych konkursu (dostępne w bibliotece szkolnej).
- Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz.
- Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Rodzice powinni wspierać dzieci, pomagać, pełnić funkcję doradczą, nakierowywać je na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice uczniów kl. 2 – 8 nie mogą wypełniać testu za dziecko.
- Uczniowie mogą oddawać formularze do 21 stycznia 2019 r..
- Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 6 sprawności, biorą udział w szkolnym/bibliotecznym teście kwalifikacyjnym do drugiego etapu – powiatowego.
Etap drugi – powiatowy zostanie rozegrany jednocześnie we wszystkich powiatach, w których będzie powołany koordynator powiatowy. Termin etapu powiatowego: 28 lutego 2019 r., o miejscu przeprowadzenia etapu powiatowego poinformują koordynatorzy powiatowi.
Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie!
Informacje o konkursie i szczególowy regulamin dostępny jest na stronie: https://wielka-liga.pl/
Koordynatorzy szkolni: Alicja Dziedzic – biblioteka szkolna, Iwona Marcinkowska-Sobótek, Mariola Szutta
II Kiermasz Charytatywny ,,OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
13 grudnia odbędzie się w naszej szkole II Kiermasz Charytatywny „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA” oraz spotkanie z Ojcem dr Filipem Leszkiem Buczyńskim założycielem i Prezesem Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie
Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w II Kiermaszu Charytatywnym „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”. Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przekazany na Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie .
- Na kiermaszu będą sprzedawane prace uczniów, książki, ciasta i inne niespodzianki.
- Celem tej charytatywnej akcji jest: rozbudzenie w naszej społeczności szkolnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
Prosimy:
- o przynoszenie do biblioteki szkolnej : książek (w dobrym stanie, za zgodą rodziców),
- o zgłoszenie się chętnych (w bibliotece) do przyniesienia ciasta na kiermasz ( tylko suche ciasta).
Kto może pomóc w inny sposób
zapraszamy do współpracy.
Biblioteka szkolna, nauczyciel plastyki: p. Krzysztofa Stec, Samorząd Uczniowski
ROK SZKOLNY 2017/2018
Finał IX Edycji Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego „Książka nas łączy”.
27 kwietnia 2018 r. w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Kraśniku odbył się uroczysty finał IX Edycji Międzyszkolnego Konkursu Bibliotecznego „Książka nas łączy”.
Głównym celem konkursu jest rozwijanie uzdolnień i talentów literackich, plastycznych, fotograficznych wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na rolę bibliotek szkolnych, jaką pełnią w życiu szkoły.
Jury w składzie:
– przewodnicząca – Agnieszka Płatek dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży – Kolonii; członkowie jury: Izabela Cielma plastyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku, Danuta Wójcik metodyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku, Stanisława Wnuk nauczyciel-bibliotekarz Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku, Lech Dudziński instruktor fotografii w Ośrodku Kultury w Urzędowie
– wybrało zwycięzców i wyróżnionych.
Oceniono 48 prac literackich i 121 prac plastycznych i fotograficznych, które wpłynęły na konkurs, uwzględniając następujące kryteria: inwencję, jasność przekazu, estetykę wykonania, trafność w doborze tematu.
W kategorii PRACE LITERACKIE Z naszej szkoły nagrodzone zostały 3 uczennice:
III nagroda: Aleksandra Bańka kl. III c Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Kraśniku – Gimnazjum
wyróżnienie– Karolina Kulpa kl. II e Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kraśniku – Gimnazjum
wyróżnienie– Gabriela Iżycka kl. VII b
Nagrody książkowe i dyplomy wręczali: Pan Zbigniew Leziak kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Kraśniku i Pani Stanisława Wnuk nauczyciel-bibliotekarz w imieniu jury.
IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
,,Książka nas łączy”
Znamy już wyniki szkolnego etapu IX MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO ,,Książka nas łączy”.
W etapie szkolnym zwyciężyli i przeszli do etapu finałowego:
Klasy I-III
Prace plastyczne:
Hubert Błaszczak -kl. 1a
Wiktoria Flis- kl. 1a
Emilka Surowiec- kl. 1b
Klasy IV-VII
Prace plastyczne:
Nikola Krupka- kl. 4a
Jagoda Wilczopolska – kl. 4e
Małgorzata Żurek kl. 6b
Prace literackie:
Oliwia Smok – kl. 6a
Julia Ośka – kl. 6a
Gabriela Iżycka – kl. 7b
Oddziały gimnazjalne
Prace literackie:
Zuzanna Ślusarz – kl. 2a
Dominika Grządka –kl. 2c
Karolina Kulpa –kl. 2e
Aleksandra Bańka- kl. 3c
Magdalena Dorot- kl. 3c
Prace fotograficzne:
Julia Bolinska – kl. 3c
Prace plastyczne:
Jakub Frączek kl. 3b
Karolina Kozak kl. 3e
Aleksandra Bańka kl. 3c
Gratujemy !
Uroczysty finał konkursu połączony z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się 27 kwietnia 2017 r. o godz. 12-tej w Dziale Pedagogicznym Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
VII Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI
Dnia 12 kwietnia 2018 roku w bibliotece szkolnej odbył się VII Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI.
W konkursie wzięło udział 22 uczniów.
Klasa 4a- Sokal Zuzanna, Krupka Nikola
Klasa 4b- Wisowska Aleksandra
Klasa 4c- Balawender Martyna, Surowiec Gabriela, Nawrocka Karolina, Osojca Cezary, Prayer Matylda, Markiewicz Adrianna
Klasa 4d- Kapuścińska Amelia, Pęk Aleksandra
Klasa 4e- Janiec Julia
Klasa 5a- Toporek Wiktoria, Toporek Alicja, Drumlak Klaudiusz,. Buczaj Magdalena
Klasa 6a – Gozdalska Katarzyna
Klasa 6b- Kurlej Zuzanna, Wilk Maja, Marzec Monika, Brzustowska Aleksandra
Recytatorów oceniało jury w składzie: p. Agnieszka Płatek –dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży, p. Stanisława Wnuk nauczyciel –bibliotekarz Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej ZS nr 2, p.Iwona Marcinkowska- Sobótek nauczyciel języka polskiego PSP nr 2 w Kraśniku.
Do Eliminacji Miejskich 37 Małego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowali się: Sokal Zuzanna z kl. 4a,Drumlak Klaudiusz z kl. 5a, Gozdalska Katarzyna z kl. 6a,Wilk Maja z kl. 6b, Marzec Monika z kl. 6b.
III TURNIEJ WARCABOWY
O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
Już po raz trzeci w Bibliotece Szkolnej odbywa się Turniej Warcabowy dla uczniów kl. 4-6 PSP nr 2. W rywalizacji uczestniczy 18 uczniów, rozgrywki odbywają się na długich przerwach i po lekcjach od grudnia.
Zapraszamy uczniów do rozgrywania meczów.
IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY
,,Książka nas łączy”
Lubisz fotografować, rysować, pisać teksty lub wiersze ?
Weź udział w kolejnej edycji naszego konkursu bibliotecznego.
Na wasze prace czekamy do 26 marca w bibliotece szkolnej.
Regulamin konkursu znajduje się poniżej.
REGULAMIN IX MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
„Książka nas łączy”
- Organizatorami konkursu są:
Biblioteki Szkolne z terenu miasta Kraśnika i powiatu kraśnickiego
Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku
Starostwo Powiatowe w Kraśniku
- Konkurs odbywa się w II etapach: szkolnym i międzyszkolnym.
- Celem konkursu jest:
- Zwrócenie uwagi na rolę bibliotek jaką pełnią w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
- Rozwijanie zdolności literackich, fotograficznych i plastycznych wśród dzieci młodzieży.
- Pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji i prozy, konfrontacja twórczości literackiej.
- II. Uczestnicy.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych gimnazjalnych z Kraśnika i powiatu kraśnickiego.
III. Tematyka prac.
Dopuszcza się swobodną interpretację hasła, nie ogranicza się w sposób formalny inwencji i możliwości uczestników. Prace mogą nawiązywać do hasła lub z nim polemizować.
- IV. Warunki uczestnictwa:
- Do konkursu należy zgłaszać prace literackie, fotograficzne i plastyczne.
- Jeden utwór poetycki lub opowiadanie, zadaniem uczestnika jest napisanie pracy literackiej na komputerze (czcionka max 14) 1 utwór o objętości od 1 do 3 stron A4. Teksty nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach.
- Fotografie (format 21×15).
- Prace plastyczne (wykonane techniką dowolną, format prac
A-4 lub większy).
- Uczestnik do konkursu międzyszkolnego może zgłosić tylko jedną pracę w wybranej przez siebie jednej kategorii.
- Prace literackie, fotografie lub prace plastyczne powinny być opisane (imię i nazwisko wykonawcy, klasa, adres i numer telefonu do szkoły, imię i nazwisko opiekuna pod kierunkiem, którego praca powstała). W przeciwnym wypadku zostaną zdyskwalifikowane.
- Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji danych personalnych oraz zdjęć uczestników konkursu i ich opiekunów.
- Prace konkursowe rozpatrywane będą w IV kategoriach wiekowych.
- Kategoria szkoły podstawowe – klasy I-III
- Kategoria szkoły podstawowe – klasy IV-VII
III. Kategoria gimnazja (klasy II-III)
- Prace będą oceniane przy uwzględnieniu następujących kryteriów:
Inwencja jasność przekazu estetyka wykonania
- Laureaci
Na każdym z etapów konkursu wyłania się następującą liczbę laureatów:
- Na etapie szkolnym 3 laureatów z każdej kategorii wiekowej prace plastyczne i fotograficzne oraz prace poetycko-literackie.
- Na etapie międzyszkolnym 3 laureatów z każdej kategorii wiekowej prace plastyczne i fotograficzne oraz prace poetycko-literackie.
- Komisja konkursowa zastrzega sobie prawo do nieprzyznania nagrody w danej kategorii.
- Terminy:
Etap szkolny: 26 marca 2018 r.
Etap międzyszkolny: termin składania prac do Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku do 6 kwietnia 2018 r.
Uroczysty finał konkursu połączony z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się w 26 kwietnia 2018 r. o godz. 11-tej w Dziale Pedagogicznym Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
VII. Osobami odpowiedzialnymi są:
Etap szkolny: bibliotekarze szkolni – ustalają terminy i powołują skład komisji.
Etap międzyszkolny: nauczyciele-bibliotekarze Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
VIII. Wyniki konkursu
Informacje o wynikach zostaną zamieszczone na stronie internetowej
Działu Pedagogicznego Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
II WARSZTATY LITERACKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
18 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej PSP nr 2 odbyły się drugie warsztaty literackie poprowadzone przez panią Agnieszkę Lidię Płatek dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży – Kolonia.
W warsztatach uczestniczyło 9 uczniów gimnazjum:
Dominika Grządka, Paulina Mazurek, Kamil Starobrat – kl. 2c
Karolina Kulpa, Klaudia Kępa – kl. 2e,
Magdalena Dorot, Julia Bolińska, Aleksandra Bańka, Aleksandra Serwatka – kl. 3c
Agata Koba – kl. 3d.
Tematem warsztatów było sprawozdanie.
SŁODKIE WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
30 listopada w bibliotece szkolnej czekała na czytelników niespodzianka. Każdy uczeń, który wypożyczył książkę mógł sobie powróżyć , losował słodki cukierek z sentencjami pełniącymi rolę wróżb andrzejkowych. Przykłady:
„Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą.”
Adam Mickiewicz
„Nie trać cierpliwości, to ostatni klucz, który otwiera drzwi. „
Antoine de Saint- Exupery
„Jest złota zasada w życiu: wymagać mało od świata, a dużo od siebie”
Władysław Biegański
Chętni czytelnicy mogli wziąć udział w przygotowanych dla nich zabawnych wróżbach : ,,Mowa kwiatów” i ,,Kram z marzeniami”.
Następny DZIEŃ SŁODKIEGO WYPOŻYCZANIA – w grudniu.
Zapraszamy!
Kiermasz Charytatywny „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).
Okazaliście państwo, że potraficie się dzielić.
W dniach 21-22 listopada 2017 r. w godz. 9.00 – 13.00 oraz po południu w czasie wywiadówek odbył się w naszej szkole kiermasz charytatywny „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA” Dochód z tej akcji w kwocie 1587 zł. został przeznaczony dla naszego ucznia Michała.
Podczas kiermaszu można było kupić ciasto upieczone przez rodziców, książki przekazane na kiermasz przez uczniów, zakładki do książek ( wykonane przez uczniów w czasie realizacji projektu z programu „Książki Naszych Marzeń” i Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa) oraz piękne figurki aniołów wykonane przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Krzysztofy Stec.
Składamy szczególne podziękowania rodzicom naszych uczniów, którzy włączyli się w organizację kiermaszu, przynieśli ciasta i podarowali książki.
Książki podarowali:
Klasa 1a (2 ks.) : Dominik Czyżyk, Karol Frankiewicz
Klasa 1b (23 ks.) : Joanna Trela, Filip Młynarski, Martyna Kępa, Michał Subik,
Emilia Surowiec, Hania Frączek, Oskar Rajzyngier,
Klasa 2a (17 ks.) : Bartek Zarzycki, Jakub Grządka, Maciej Flis, Kacper Kapusta, Milena Szczepańska
Klasa 3a (4 ks.) : Maksymilian Czyżyk-Marek, Dawid Zychowicz
Klasa 3b (2 ks.) : Julia Kapica
Klasa 3c (14 ks.) : Lena Krajka, Maja Siewielec, Sebastian Puła, Weronika Owczarek, Nikola Reluga, Kornel Hałabiś, Wiktor Niezgoda
Klasa 3d (8 ks.) : Oliwia Rajzyngier, Karolina Zimowska
Klasa 4b (22 ks.) : Tymoteusz Stęgierski, Karolina Kopiwoda
Klasa 4d (3 ks.) : Karol Markowski, Lena Piejak, Aleksandra Pęk
Klasa 6b ( 1ks. ) : Amelia Stefaniak
Klasa 7b (10 ks. ) : Zuzanna Wysocka
Ciasta podarowali:
Klasa 1a : Martyna Krupka, Borys Wnuk;
Klasa 1b : Wiktoria Wąsik
Klasa 2a : Kacper Kapusta, Kamil Łukasiewicz
Klasa 3b : Karol Kowalski
Klasa 3d : Maja Gołofit, Lena Wiśniewska
Klasa 4a : Zuzanna Sokal
Klasa 4b : Anna Przedwojska, Przemysław Przywara, Aleksandra Wisowska, Szymon Ksiądz
Klasa 4e : Oliwia Suchora, Filip Głaz, Maja Mazur, Aleksandra Gołębiowska
Klasa 5c : Kornel Markowicz
Oddziały gimnazjalne:
Klasa 2a : Katarzyna Staniec
Klasa 2e : Nicole Pawełczak, Aleksandra Iskra, Alicja Żurek
Klasa 2f : Kamila Likos, Aleksandra Olszyńska, Zuzanna Pyc
Klasa 3a : Natalia Nierodka
Klasa 3c : Magdalena Dorot
Składamy serdeczne podziękowania za okazane serce.
Kiermasz obsługiwali następujący uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, którym również dziękujemy:
– Nadia Baran, Alicja Łukawska, Kinga Nowakowska, Hanna Michałek, Agnieszka Kolaga, Martyna Walencik, Marta Gryta, Dominika Jabłońska, Zuzanna Wysocka, Oliwia Steckiewicz, Maciej Woźniak – klasa 7b,
– oddziały gimnazjalne : Weronika Szot – kl. 3c, Martyna Maj – 3e, Miłosława Ignaczynska , Alicja Kawińska – 3d.
Dziękujemy: wychowawcom, rodzicom, uczniom, Samorządowi Uczniowskiemu za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu akcji.
Organizatorzy:
biblioteka szkolna – A. Dziedzic, E. Surdacka
nauczyciel plastyki – Krzysztofa Stec
Samorząd Uczniowski
WARSZTATY LITERACKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
16 listopada 2017 r. w bibliotece szkolnej PSP nr 2 odbyły się warsztaty literackie poprowadzone przez panią Agnieszkę Lidię Płatek dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży – Kolonia.
Agnieszka Lidia Płatek spisuje historię ordynatowych Zamoyskich (cykl: PORTRETY PAŃ ZAMOJSKICH zamieszczanych w JANOWSKICH KORZENIACH Piśmie Regionalnym Ziemi Janowskiej ). Jest autorką wierszy i scenariuszy inscenizacji dla dzieci i młodzieży.
Pani Agnieszka była nauczycielem naszej szkoły. Pracowała w bibliotece szkolnej, prowadziła teatrzyk „ Malwinka” (z p. E. Krzyżówką). Inscenizacje autorstwa pani Agnieszki wystawiane przez teatrzyk „Malwinka” zdobywały nagrody.
W warsztatach uczestniczyło 11 uczniów gimnazjum:
Dominika Grządka, Paulina Mazurek, Kamil Starobrat – kl. 2c ;
Karolina Kulpa, Klaudia Kępa – kl. 2e ;
Magdalena Dorot, Iga Małecka, Julia Bolińska. Aleksandra Bańka, Aleksandra Serwatka – kl. 3c ;
Agata Koba – kl. 3d.
Podczas warsztatów uczniowie tworzyli lepieje i moskaliki (wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej i Stanisławowi Barańczakowi ) i haiku.
Lepiej to krótki jednozdaniowy, groteskowy wierszyk standardowo składający się z dwóch wersów, np. :
Lepiej tańczyć cały ranek
niż jeść w knajpie obwarzanek.
Lepiej jechać na Krupówki
niż cały dzień jeść kremówki.
Lepiej nosić spodnie w kratkę,
Niż obgryzać tą sałatkę.
(x.x.)
Moskalik to krótki rymowany i dowcipny wierszyk będący parodią fragmentu Poloneza Kościuszki Rajnolda Suchodolskiego, np. :
Kto powiedział że Majowie
lubią bić się bardzo srodze,
tego pacnę dziś po głowie
przy kapliczce gdzieś przy drodze.
(Dominika Grządka)
Kto powiedział, że Tatarzy
pracują zespołem,
temu przykrość się wydarzy.
pod miejskim kościołem.
(Kamil Starobrat)
Kto powiedział, że kolarze
Korzystają rzadko z wanny,
Tego prądem wnet porażę,
Pod katedrą Marii Panny.
(Julia Bolińska)
Haiku –japońska forma poetycka, składa się z 17 sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe po 5, 7, 5 sylab, np. :
Jak smętnie
Pod rozbitym hełmem
Głos świerszcza.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze a przytoczone lepieje i moskaliki to twórczość uczestników warsztatów.
Organizatorzy: Alicja Dziedzic, Elżbieta Surdacka
Kiermasz Charytatywny „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w Kiermaszu Charytatywnym „OBUDŹ W SOBIE ANIOŁA”
- Na kiermaszu będą sprzedawane książki, ciasta i inne niespodzianki.
- Celem tej charytatywnej akcji jest: rozbudzenie w naszej społeczności szkolnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
- Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przekazany dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Prosimy:
- o przynoszenie do biblioteki szkolnej : książek (w dobrym stanie, za zgodą rodziców),
- o zgłoszenie się chętnych (w bibliotece) do przyniesienia ciasta na kiermasz.
Akcja odbędzie się w połowie listopada.
Kto może pomóc w inny sposób zapraszamy do współpracy.
Organizatorzy : Biblioteka szkolna: ( E. Surdacka, A. Dziedzic); nauczyciel plastyki: Krzysztofa Stec ; Samorząd Uczniowski
III TURNIEJ WARCABOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprasza uczniów kl. 4-7 PSP nr 2
do udziału
W III TURNIEJU WARCABOWYM
O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
Zapisy w bibliotece.
O szczegółach, regulaminie turnieju uczniowie zostaną powiadomieni na spotkaniu organizacyjnym,
które odbędzie się 17.11.2017 r. (piątek) w bibliotece na długiej przerwie
ZAPRASZAMY !
Kontakt: bibliotekapsp2krasnik@interia.pl
LEKCJA HISTORII – SPOTKANIE Z PANEM RYSZARDEM MARCEM
Biblioteka szkolna zaprosiła na spotkanie z naszymi uczniami pana Ryszarda Marca, emerytowanego nauczyciela i byłego dyrektora PSP nr 1 w Kraśniku. Pan Marzec od wielu lat zajmuje się historią kraśnickiej oświaty, historią miasta. Od kilku lat współpracuje z naszą biblioteką.
„Dziedzice Kraśnika” to temat spotkania, które odbyło się w klasie 7 b na lekcji historii 30 października 2017 r.
AKTUALNOŚCI
ROK SZKOLNY 2016/2017
VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY „Książka to dopiero początek…”
Szkolny Konkurs „PORA NA LEKTORA”
Eliminacje Miejskie XXXVI MAŁEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO.