Regulamin pracy świetlicy
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaj Kopernika w Kraśniku
I Informacje ogólne
- Korzystanie ze świetlicy jest bezpłatne.
- Świetlica działa od poniedziałku do piątku w dni nauki szkolnej, od godziny 6.30 do godziny 16.30.
- Zajęcia w świetlicy odbywają się w sali nr 29 i nr 30.
- Liczba uczniów przydzielonych wychowawcy na daną godzinę zajęć świetlicowych może być mniejsza niż 15 dzieci /stosownie do potrzeb/ lub większa, jeśli jest taka konieczność, ale nie może przekroczyć 25 osób.
- Dziecko przyjmowane do świetlicy powinno być zdrowe.
- W przypadku choroby dziecka w trakcie jego pobytu w świetlicy rodzice /prawni opiekunowie/ niezwłocznie odbierają dziecko ze świetlicy.
- Wychowawcy przejmują opiekę nad dzieckiem od momentu, w którym zgłosi ono swoją obecność u wychowawcy do momentu odebrania dziecka przez rodzica /opiekuna prawnego lub upoważnioną przez niego osobę.
II Zapisy
- Zapisu uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie „Karty zapisu dziecka” do dnia 15 września każdego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach zapisu ucznia do świetlicy można również dokonać w ciągu roku szkolnego w porozumieniu z dyrekcją szkoły
- Karta zapisu dziecka do świetlicy stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
- Zmiana danych osobowych powinna być bezzwłocznie zgłoszona do wychowawcy świetlicy.
III Zajęcia
- Opieką wychowawcy świetlicy podczas przydzielonych zajęć świetlicowych są objęci uczniowie, którzy zgłosili się na te zajęcia . Ich obecność na zajęciach odnotowuje się w dzienniku zajęć świetlicowych.
- Zajęcia odbywają się zgodnie z wynikającym z organizacji pracy szkoły świetlicowym planem zajęć dnia.
IV Opieka na stołówce
- Na terenie szkoły działa stołówka, która umożliwia spożycie obiadu.
- Stołówka wydaje obiady od poniedziałku do piątku w dni nauki szkolnej, w godzinach od 11.00. do 13.00.
- Wychowawca sprawuje opiekę nad uczniami korzystającymi z obiadów w drodze do stołówki i ze stołówki.
- Uczniowie w sposób bezpieczny udają się na obiad i nie wnoszą plecaków do stołówki. Są zobowiązani do kulturalnego zachowania się na stołówce, przestrzegania dyscypliny i spokoju.
- Uczniowie podczas spożywania obiadu przebywają w stołówce szkolnej pod opieką wychowawców, którzy pomagają przy nalewaniu zupy z wazy stojącej na stole i odbieraniu dania drugiego.
- Pozostali uczniowie odbierają posiłki ustawiając się w kolejce przed okienkiem wydawczym w jednym szeregu.
- Po spożytym posiłku uczniowie odnoszą talerze, sztućce, kubki do wskazanego miejsca.
- Podczas dyżuru w stołówce nauczyciel nie spożywa obiadu, pomaga uczniom w obsłudze, dba o kulturę jedzenia i odpowiednie zachowanie, nadzoruje porządek: odniesienie talerzy, kubka, sztućców itp.
- W stołówce w czasie posiłków nie mogą przebywać osoby postronne, np. rodzice, inni uczniowie.
- W sytuacjach wyjątkowych uczniowie mogą zjeść obiad poza wyznaczonymi godzinami /po wcześniejszym powiadomieniu/.
V Zasady odbierania uczniów
- Zobowiązuje się rodziców/ opiekunów prawnych/ do punktualnego odbierania dziecka ze świetlicy szkolnej, przyjmując do wiadomości, że od godziny 16.30 odpowiedzialność za dziecko ponoszą rodzice /opiekunowie dziecka.
- Dzieci są odbierane ze świetlicy w godzinach zadeklarowanych przez rodziców (prawnych opiekunów), najpóźniej do godziny 16:30
- Rodzice / prawni opiekunowie są zobowiązani do punktualnego odbierania dziecka.
- Dziecko może być odebrane przez niepełnoletnie rodzeństwo za zgodą i na wyłączną odpowiedzialność rodziców / prawnych opiekunów. Przyprowadzać lub odbierać dzieci mogą także upoważnione na piśmie przez rodziców (prawnych opiekunów) osoby, które mają zdolność do czynności prawnych /w myśl Kodeksu cywilnego osoby powyżej 13 lat/.
- Osoba upoważniona do odbioru ucznia ze świetlicy, zwłaszcza po raz pierwszy, powinna posiadać przy sobie dowód tożsamości lub inny dokument z wizerunkiem /w przypadku ucznia do 13. r. ż. legitymację szkolną/ i na żądanie pracowników świetlicy okazać go;
- Samodzielny powrót dziecka do domu możliwy jest wyłącznie za pisemną zgodą rodziców /prawnych opiekunów zawartą wcześniej w ,,Karcie zapisu dziecka”.
- W przypadku zgody rodziców/opiekunów prawnych na samodzielny powrót dziecka do domu, opieka wychowawcy trwa do momentu wyjścia dziecka ze świetlicy /za zgodą wychowawcy/.
- Samodzielny powrót do domu nie dotyczy wychowanków do lat 7.
- Rodzice / prawni opiekunowie zobowiązani są do pisemnego powiadomienia wychowawcy w przypadku zmiany czasu odbioru dziecka ze świetlicy.
- Rodzice / prawni opiekunowie odbierający dziecko ze świetlicy mają obowiązek osobiście zawiadomić o tym wychowawców świetlicy.
- Wychowankowie samodzielnie wracający do domu przed opuszczeniem świetlicy mają obowiązek osobiście zawiadomić o tym wychowawców.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych wychowawca świetlicy może po uprzednim kontakcie telefonicznym z rodzicem wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jego tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.
- W przypadku nieodebrania dziecka ze świetlicy w godzinach funkcjonowania placówki nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami /prawnymi opiekunami dziecka lub inną upoważnioną osobą, wskazaną w upoważnieniu.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji policję.
- Wychowawca/nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Kontaktuje się wtedy z dyrekcją szkoły.
- Do czasu odebrania dziecka przez rodziców /prawnych opiekunów/, innej upoważnionej osoby lub policji, nauczyciel/wychowawca świetlicy nie może wraz z dzieckiem opuścić terenu szkoły, ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.
- Wyjście dziecka ze świetlicy na zajęcia dodatkowe jest możliwe tylko i wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów o zezwoleniu na samodzielne wyjście dziecka ze szkolnej świetlicy na zajęcia dodatkowe ./ oświadczenia na stronie internetowej szkoły, w zakładce ,,świetlica”/
- Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za dziecko, które nie zgłosiło się do świetlicy.
VI Postanowienia końcowe
- Dziecko zobowiązane jest przed opuszczeniem świetlicy do uporządkowania miejsca pracy /zabawy.
- Za zniszczone przez dziecko mienie świetlicy szkolnej odpowiada rodzic / prawny opiekun/.
- Świetlica sprawuje opiekę nad dziećmi w dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w przypadku, gdy rodzice/prawni opiekunowie nie mają możliwości jej zapewnienia.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do wcześniejszego zgłoszenia wychowawcom świetlicy obecności dziecka w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych.
- Rodzice / prawni opiekunowie mają możliwość wspierania pracy świetlicy między innymi poprzez aktywne włączanie się w organizację imprez, rajdów, wycieczek, konkursów, dostarczanie materiałów papierniczych wykorzystywanych w realizacji zajęć świetlicowych
Procedura przy zwalnianiu dziecka z zajęć świetlicowych
Procedura dotyczy postępowania w przypadku konieczności zwolnienia ucznia z zajęć opiekuńczo – wychowawczych w świetlicy szkolnej (kiedy uczeń powinien przebywać w świetlicy szkolnej przed lub po lekcjach).
1. Jeżeli dziecko zapisane jest na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w szkole lub poza nią, rodzice zobowiązani są powiadomić o tym wychowawców świetlicy. Uczeń powinien posiadać informację na piśmie od rodzica/opiekuna prawnego z czytelnym podpisem i datą. W piśmie takim powinna być zawarta informacja, na jakie zajęcia dodatkowe dziecko uczęszcza, kto prowadzi te zajęcia, w jaki dzień tygodnia i w jakich godzinach się odbywają.
2. Otrzymane pismo przechowuje się w świetlicy, w zeszycie z upoważnieniami.
3. Wyjście uczniów zwalnianych z zajęć świetlicowych na rzecz zajęć dodatkowych odnotowywane w dokumentacji świetlicy szkolnej.
4. Uczniowie uczestniczący w zajęciach dodatkowych na terenie szkoły i poza nią zabierani są ze świetlicy szkolnej i odprowadzani po zakończonych zajęciach przez osoby te zajęcia prowadzące.