Alert Ekologiczny
Alert Ekologiczny
Co roku w czerwcu w naszej szkole odbywa impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu. W tym roku organizatorzy przygotowali przedstawienie, które oprócz uczniów z klas 1-3 obejrzały także przedszkolaki. Aktorzy – uczniowie klasy 2a – przybliżyli swoim kolegom i koleżankom zasady, dzięki którym `możliwe jest utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu. Dzieci, poprzez dziennik elektroniczny rodziców, otrzymali link do quizu, a każdy, kto go rozwiązał otrzymał ocenę 6 z edukacji przyrodniczej. Dzień Zdrowej Żywności związany jest także z programami w jakich bierzemy udział: „Szklanka mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Dodatkowo klasy 1 w tym roku szkolnym wzięły udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”.
Imprezę przygotowały: p. Anna Serafin, p. Anna Bartnik i p. Martyna Kędzierska.
14 czerwca 2022r. w ZS nr 3 w Kraśniku odbyło się w podsumowanie XI Powiatowego Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego oraz konkursu „Lapbook Eko na okrągło”, który Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kraśniku zorganizował we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kraśniku.
Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie za udział w alercie, natomiast nasi uczniowie dyplomy i nagrody za udział w konkursie „Lapbook Eko na okrągło”:
- Kacper Kapusta, kl.6a – I miejsce
- Bartosz Kazula, kl.2a – II miejsce
- Alicja Sidor, kl.2a – wyróżnienie
- Julia Wronka, kl.8d – wyróżnienie
- Amelia Kapuścińska, kl.8d – wyróżnienie
Według danych szacunkowych około 4 miliony polskich dzieci co roku jest narażonych na bierne palenie.
Dlatego nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów szkół podstawowych „Nie pal przy mnie, proszę”. Nad programem pracował interdyscyplinarny zespół złożony z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jego głównym celem było znmiejszenie narażenia dzieci na bierne palenie.
W projekcie uczestniczyło 64 uczniów z klas: 2b, 3b i 3c. Program został zrealizowany w formie 5 zajęć warsztatowych: 1. Co to jest zdrowie? 2. Od czego zależy nasze zdrowie? 3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu? 4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone? 5. Nie pal przy mnie, proszę! Podczas zajęć uczniom towarzyszyła wiewiórka Wiki. Program został poszerzony o dodatkowe działania takie jak: prelekcja pielęgniarki szkolnej, wystawa prac uczniów, projekcję filmu i quiz.
31 maja był Światowy Dzień bez Papierosa, dlatego tego dnia odbył się też happening pod hasłem: „Nie pal przy mnie, proszę”.
W wyniku podejmowanych działań uczniowie zdobyli nowe wiadomości i umiejętności. Byli zainteresowani i chętnie angażowali się w podejmowane działania.
Małgorzata Strzałkowska
„Na łące”
Jest jasno i błękitnie,
a wokół łąka kwitnie,
po łące sobie hasam
i trawę mam do pasa.
Na łące rosną babki
i mięta i bławatki,
powoje i podbiały
i inne dyrdymały!
Tu motyl, a tam dzwonek,
stokrotka i skowronek,
wśród trawy pachnie ziółko,
a ja powtarzam w kółko:
Jest jasno i błękitnie,
a wokół łąka kwitnie,
po łące sobie hasam
i trawę mam do pasa!
W ramach zajęć związanych z poznawaniem roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę zorganizowaliśmy wycieczkę na pobliską łąkę połączoną z plenerem plastycznym. Mogliśmy poznawać rośliny łąkowe w ich naturalnym środowisku i rysować z natury je jak prawdziwi artyści. To nasza pierwsza lekcja w terenie, ale z pewnością nie ostatnia!
W dniu 26.04.2022r. klasy 1c i 2b wybrały się na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Odwiedziliśmy „Zoom Natury”, a w nim skorzystaliśmy przede wszystkim z ciekawej oferty edukacyjnej. Laboratoria wiedzy to zdecydowanie największy atut tego miejsca, jest ich cztery, znajdują się w nich multimedialne i interaktywne gry i zabawy.
Najpierw trafiliśmy do Laboratorium Zoom Natury, obejrzeliśmy akwaria, terraria i insektoria, a w nich kilkadziesiąt gatunków zwierząt z całego świata. Ponadto poznaliśmy historię geologiczną ziemi janowskiej i przestrzenne fotografie gatunków roślin i zwierząt.
Drugie to Laboratorium Runo Leśne, tu poznaliśmy proces fotosyntezy, zapachy roślin i odgłosy zwierząt. Nauczyliśmy się rozróżniać grzyby jadalne od trujących. Hitem jest interaktywny dzięcioł odpowiadający na stukanie.
W Laboratorium Awifauna i Troposfera poznaliśmy gatunki ptaków występujących w Lasach Janowskich, słuchaliśmy ich śpiewu. Polataliśmy interaktywnym sokołem. Obserwowaliśmy też przez teleskop planety naszego Układu Słonecznego.
W Laboratorium Energia i Recykling znaleźliśmy wszystko to, co jest związane z ekologią i energią. Obejrzeliśmy świat pod mikroskopem, a za pomocą kamery termowizyjnej zrobiliśmy sobie unikalny portret. Ponadto robiliśmy różne eksperymenty. Obejrzeliśmy również film pt. „Zwierzogród” w techlonogii 3D.
To był wspaniale spędzony czas, łączący aktywne poznawanie świata z zabawą. Mieliśmy okazję utrwalić wiedzę zdobytą podczas zajęć. To idealne miejsce dla dzieci ciekawych świata. Tam nie ma miejsca na nudę!